1 080 640 SEK
Omsättning
▲ 41,2%
7 483 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,4%
68%
Soliditet
Mycket God
0,7%
Vinstmarginal
Låg
50 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-16

Substansvärdering

Tillgångar:651 645 SEK
Skulder:-171 962 SEK
Substansvärde:316 441 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt försämrad lönsamhet. Den imponerande omsättningsökningen på 41,1% till 1 082 345 SEK indikerar god marknadsframgång, men den dramatiska resultatnedgången på -78,3% till endast 7 483 SEK avslöjar allvarliga lönsamhetsproblem. Soliditeten på 68,0% är dock mycket stark och ger företaget finansiell stabilitet trots de operativa utmaningarna. Företaget befinner sig i en situation där tillväxt inte översätts till vinst, vilket kräver omfattande kostnadskontroll.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver bygg- och snickeriarbeten samt äger och handlar med värdepapper och fastigheter. Den breda verksamhetsprofilen med både entreprenadverksamhet och kapitalförvaltning kan förklara de varierande resultatutvecklingarna mellan olika verksamhetsgrenar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 34 564 SEK till 7 483 SEK, en minskning med 27 081 SEK eller 78,3%. Denna kraftiga resultatnedgång trots högre omsättning indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 68,0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och beredskap för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 308 958 SEK till 316 441 SEK, en blygsam tillväxt på 7 483 SEK eller 2,4%. Ökningen motsvarar exakt årets resultat, vilket visar att vinsten är kvar i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 765 581 SEK till 1 082 345 SEK, en tillväxt på 316 764 SEK eller 41,1%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet med vinstmarginal på endast 0,7% trots hög omsättningstillväxt
  • Resultatnedgång på 78,3% indikerar allvarliga kostnadsproblem eller marginalläckage
  • Risk för överexpansion där ökad omsättning inte genererar motsvarande vinst

Möjligheter

  • Imponerande omsättningstillväxt på 41,1% visar stark marknadsposition och försäljningsframgång
  • Mycket stark soliditet på 68,0% ger finansiell styrka för framtida investeringar och utveckling
  • Tillgångstillväxt på 3,8% till 651 645 SEK visar ökade resurser för verksamhetsutveckling

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +41,1% (FÖRBÄTTRING), Resultattillväxt: -78,3% (FÖRSÄMRING), Eget kapital tillväxt: +2,4% (FÖRBÄTTRING), Tillgångstillväxt: +3,8% (FÖRBÄTTRING)