2 274 436 SEK
Omsättning
▲ 13,7%
520 588 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1,5%
35,1%
Soliditet
God
22,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 222 129 SEK
Skulder:-2 738 167 SEK
Substansvärde:1 483 962 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Färnebo Varma AB d 2023-03-07 tar över kreditskuld från Qvarnström Holding AB.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Övertagandet av kreditskuld från Qvarnström Holding AB den 2023-03-07 förklarar sannolikt den dramatiska ökningen av tillgångarna och kan ha påverkat företagets skuldsättning.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande tendenser i resultatutvecklingen. Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 89% indikerar en betydande expansion eller förvärv, medan den marginella resultatnedgången trots högre omsättning väcker frågor om kostnadseffektivitet. Soliditeten på 35,1% är acceptabel men borde stärkas ytterligare för att matcha den snabba tillväxten i tillgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver drift av fjärrvärmeanläggning och handel med biobränslen, vilket är en stabil verksamhet med långsiktiga avtal och efterfrågan på förnybar energi. Ägarskiftet till Qvarnström Holding AB 2022 kan förklara delar av den senaste utvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk med 7 726 SEK från 528 314 SEK till 520 588 SEK, en liten men märkbar nedgång på 1,5% som tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 35,1% är något under branschgenomsnittet för energisektorn och bör övervakas noggrant med tanke på den snabba tillgångstillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 186 824 SEK från 1 297 138 SEK till 1 483 962 SEK, vilket främst kan tillskrivas årets vinst på 520 588 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 151 812 SEK från 2 426 248 SEK till 2 274 436 SEK, en nedgång på 6,3% som indikerar utmaningar i försäljningen trots den positiva trendmarkeringen.

Huvudrisker

  • Den snabba tillgångstillväxten med 89% till 4 222 129 SEK utan motsvarande resultatförbättring indikerar potentiell ineffektiv kapitalanvändning.
  • Resultatnedgången på 1,5% trots mycket hög vinstmarginal visar sårbarhet för kostnadsökningar.
  • Soliditeten på 35,1% kan vara för låg för att absorbera större förluster i en bransch med stora investeringsbehov.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,9% visar excellenta operativa marginaler och prissättningskraft.
  • Stark tillväxt i eget kapital med 14,4% ger bättre finansieringsförutsättningar för framtida investeringar.
  • Verksamheten inom förnybar energi och biobränslen befinner sig i en expansiv fas med goda långsiktiga utsikter.