535 000 SEK
Omsättning
▼ 2%
300 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,9%
52,3%
Soliditet
Mycket God
54,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 340 386 SEK
Skulder:-639 434 SEK
Substansvärde:700 952 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i de flesta nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 54,9% indikerar en effektiv kärnverksamhet, men den kraftiga resultatminskningen med 25,9% och omsättningsminskningen med 2,0% tyder på utmaningar. Den betydande ökningen av eget kapital med 82,7% till 700 952 SEK är positivt men kan bero på en kapitalinsättning från moderbolaget snarare än operativt genererat resultat. Företaget verkar vara i en omställningsfas med minskande tillgångar men förbättrad kapitalstruktur.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger och förvaltar fastigheten Förtennaren 7 i Ramlösa och är ett helägt dotterbolag till Korrosionsgruppen Invest i Helsingborg AB. Som fastighetsförvaltare är den stabila men begränsade omsättningen på cirka 546 000 SEK typisk för ett företag med en enda fastighet, där intäkterna främst består av hyresintäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har minskat kraftigt från 405 000 SEK till 300 000 SEK, en nedgång med 105 000 SEK som troligen beror på ökade kostnader eller nedskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 52,3% är mycket god och indikerar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital har ökat dramatiskt från 383 664 SEK till 700 952 SEK, en ökning med 317 288 SEK som sannolikt kommer från en kapitalinsättning från moderbolaget eftersom den överstiger årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen är i princip oförändrad från 546 190 SEK till 546 493 SEK, vilket indikerar en stabil hyresnivå men ingen tillväxt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång med 25,9% från föregående år på trots av en nästan oförändrad omsättning, vilket tyder på ökade kostnader.
  • Minskande tillgångar med 18,1%, från 1 635 872 SEK till 1 340 386 SEK, vilket kan indikera nedskrivningar eller försäljning av tillgångar.
  • Brist på omsättningstillväxt visar på begränsad affärsutveckling och potentiell stagnation.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 54,9% visar på en extremt effektiv och lönsam kärnverksamhet.
  • Förbättrad soliditet och stark kapitalposition med eget kapital på 700 952 SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar.
  • Stöd från ett moderbolag (Korrosionsgruppen Invest) ger finansiell stabilitet och potentiella tillväxtmöjligheter inom koncernen.