297 233 SEK
Omsättning
▲ 0,4%
123 585 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 3,9%
74,9%
Soliditet
Mycket God
39,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 525 315 SEK
Skulder:-376 063 SEK
Substansvärde:1 114 552 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil och lönsam verksamhet med mycket hög vinstmarginal, men med blandade trender. Den starka soliditeten och ökade eget kapital indikerar god finansiell hälsa, men den minskande resultattillväxten och fallande tillgångar tyder på en viss stagnation eller omstrukturering. Företaget verkar vara ett etablerat fastighetsbolag med en enda hyresgäst, vilket skapar både stabilitet och sårbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget äger fastigheten Sotenäs Klev 1:60 och uthyr den till MM-Teknik AB. Det är ett fastighetsbolag med fokus på hyresintäkter från en enda hyresgäst, vilket är typiskt för mindre fastighetsbolag med specialiserad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 128 617 SEK till 123 585 SEK, en nedgång på 5 032 SEK (-3,9%) trots högre omsättning, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 74,9% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 987 245 SEK till 1 114 552 SEK, en stark tillväxt på 127 307 SEK (+12,9%), främst driven av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 296 092 SEK till 311 500 SEK, en marginell ökning på 15 408 SEK (+5,2%) som visar en stabil men begränsad tillväxt i intäkter.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 5 032 SEK (-3,9%) trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader
  • Tillgångarna minskade med 106 767 SEK (-6,5%), vilket kan tyda på avskrivningar eller försäljning av tillgångar
  • Beroende av en enda hyresgäst (MM-Teknik AB) skår exponering mot denna kunds ekonomiska situation

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 39,7% visar effektiv verksamhetsstyrning
  • Stark soliditet på 74,9% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Eget kapital ökade med 127 307 SEK (+12,9%), vilket stärker företagets finansiella bas