112 000 SEK
Omsättning
▲ 19,2%
-172 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 75,1%
9,1%
Soliditet
Låg
−127,4%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:796 448 SEK
Skulder:-724 341 SEK
Substansvärde:72 107 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en kraftig omsättningsminskning från 306 786 SEK till 135 179 SEK har resultatet förbättrats markant från -692 000 SEK till -172 000 SEK, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder. Den dramatiska tillgångstillväxten på 187.9% till 796 448 SEK tyder på en betydande investering eller omstrukturering, medan eget kapital minskat kraftigt till 72 107 SEK. Företaget verkar vara i en omställningsfas med fokus på att minska förluster trots lägre omsättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fastighetsmäkleri med säte i Tanums kommun, Västra Götalands län. Som ett fastighetsmäklarföretag är det typiskt att omsättningen kan variera kraftigt beroende på fastighetsmarknadens konjunktur och antal genomförda försäljningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats avsevärt från en förlust på 692 000 SEK till 172 000 SEK, en förbättring med 75.1%, vilket visar på bättre kostnadskontroll trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 9.1% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har minskat kraftigt med 70.5% från 244 312 SEK till 72 107 SEK, främst på grund av årets förlust men också möjligen på grund av utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen har minskat kraftigt med 56% från 306 786 SEK till 135 179 SEK, vilket indikerar färre mäklaruppdrag eller lägre provisioner under 2023.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 9.1% skapar sårbarhet för ekonomiska chocker
  • Kraftig omsättningsminskning på 171 607 SEK kan indikera konkurrensproblem eller svag efterfrågan
  • Eget kapital på endast 72 107 SEK ger begränsad buffert för ytterligare förluster

Möjligheter

  • Resultatet har förbättrats med 520 000 SEK vilket visar på effektiviseringspotential
  • Tillgångarna har mer än fördubblats till 796 448 SEK vilket kan ge bättre förutsättningar för framtida verksamhet
  • Företaget har funnits sedan 2009 vilket visar på överlevnadsförmåga trots utmaningar

Trendanalys

Omsättningstillväxt: +19.1% (FÖRBÄTTRING) - Resultattillväxt: +75.1% (FÖRBÄTTRING) - Eget kapital tillväxt: -70.5% (FÖRSÄMRING) - Tillgångstillväxt: +187.9% (FÖRBÄTTRING)