4 945 074 SEK
Omsättning
▲ 16,5%
504 056 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,6%
29,9%
Soliditet
God
10,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 274 454 SEK
Skulder:-2 997 694 SEK
Substansvärde:1 276 760 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men samtidigt en tydlig försämring av lönsamheten. Omsättningen ökade med 16.5% till nära 5 miljoner SEK, vilket indikerar en framgångsrik försäljningsutveckling. Tillgångarna mer än fördubblades (+104.3%), och eget kapital ökade kraftigt med 45.7%, vilket pekar på betydande investeringar eller omstrukturering. Den mest anmärkningsvärda negativa trenden är dock den kraftiga resultatnedgången på -22.6% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den höga vinstmarginalen på 10.2% är fortfarande positiv men i nedåtgående trend. Soliditeten på 29.9% är acceptabel men borde förbättras med den starka tillväxten i eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat 2021-01-28 och är således ett relativt ungt företag som nu befinner sig i sin tredje verksamhetsår. Baserat på den snabba tillväxten i tillgångar och omsättning verkar det vara i en expansiv fas, vilket är typiskt för ett företag i uppstarts- eller tillväxtskede.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 651 199 SEK till 504 056 SEK, en minskning på 147 143 SEK eller -22.6%. Denna nedgång, trots högre omsättning, indikerar betydande kostnadsökningar eller försämrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 29.9% innebär att nästan en tredjedel av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå, men den borde vara högre med tanke på den snabba tillväxten i skulder som den ökade totala tillgången på 4 274 454 SEK (upp från 2 091 973 SEK) indikerar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 876 540 SEK till 1 276 760 SEK, en förbättring på 400 220 SEK eller 45.7%. Denna tillväxt, som är större än årets resultat, tyder på att företaget antingen har fått nytt kapitalinjektion eller omvärderat tillgångar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 245 260 SEK till 4 951 950 SEK, en positiv tillväxt på 706 690 SEK eller 16.5%. Detta visar på en stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 22.6% trots ökad omsättning är en stor risk för lönsamheten på sikt.
  • Snabbt ökande tillgångar (+104.3%) kan indikera en kraftig skuldsättning, vilket ökar finansiell risk.
  • En soliditet på 29.9% kan vara för låg för att absorbera eventuella förluster i en nedgångskonjunktur.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 16.5% visar på god marknadsacceptans och potential för framtida intäkter.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 45.7% ger ett starkare kapitalunderlag för framtida investeringar.
  • En vinstmarginal på 10.2% är fortfarande klassificerad som hög och ger utrymme för framgångsrik verksamhet.