957 000 SEK
Omsättning
▼ 3,4%
903 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 41,8%
91,4%
Soliditet
Mycket God
94,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
195 250 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-07-25

Substansvärdering

Tillgångar:2 206 068 SEK
Skulder:-190 267 SEK
Substansvärde:2 015 801 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en mycket hög vinstmarginal på 94,3% samtidigt som samtliga balansposter minskar kraftigt. Resultatet ökade med 41,8% till 903 000 SEK trots att omsättningen minskade med 3,4%. Den extremt höga soliditeten på 91,4% indikerar låg skuldsättning, men den snabba minskningen av eget kapital (-33,5%) och tillgångar (-31,3%) tyder på att företaget genomgår en betydande omstrukturering eller utdelning till ägarna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver elektronik- och motorrelaterade tjänster med säte i Stockholm och har varit registrerat sedan 2013, vilket innebär att det är ett etablerat företag som inte är i startfasen. Verksamhetsbeskrivningen tyder på en specialistverksamhet med tjänsteinriktning snarare än produktförsäljning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade kraftigt från 637 000 SEK till 903 000 SEK, en förbättring med 266 000 SEK (+41,8%). Denna ökning skedde trots lägre omsättning, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 91,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg skuldsättning, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade avsevärt från 3 030 561 SEK till 2 015 801 SEK, en nedgång på 1 014 760 SEK (-33,5%). Denna minskning kan förklaras av utdelning till ägare eller andra kapitaluttag.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 990 784 SEK till 957 825 SEK, en nedgång på 32 959 SEK (-3,4%). Detta kan tyda på minskad verksamhetsvolym eller att företaget har rationaliserat sin verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med över 1 miljon SEK på ett år kan begränsa företagets investeringsmöjligheter
  • Minskande omsättning på 32 959 SEK trots stark ekonomi kan indikera utmaningar i att behålla eller växa kundunderlaget
  • Snabb avveckling av tillgångar med 1 004 539 SEK kan påverka företagets operativa kapacitet på lång sikt

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 94,3% visar att företaget har mycket effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet
  • Mycket hög soliditet på 91,4% ger företaget god finansiell flexibilitet och möjlighet till framtida investeringar
  • Kraftig resultatförbättring med 266 000 SEK trots lägre omsättning visar på stark operativ effektivitet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig trend av kapitalavveckling med minskande balansposter, men samtidigt starkt förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten och vinstmarginalen indikerar ett välskött företag som möjligen genomgår en avvecklings- eller omstruktureringsfas med fokus på att maximera avkastning till ägarna snarare än tillväxt.