989 606 SEK
Omsättning
● 0%
106 866 SEK
Resultat efter finansnetto
● 0%
30,3%
Soliditet
God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:360 483 SEK
Skulder:-251 154 SEK
Substansvärde:109 329 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en stabil start med god lönsamhet men begränsad skala. Med en omsättning på 989 606 SEK och ett resultat på 106 866 SEK under första verksamhetsåret uppvisar bolaget en hög vinstmarginal på 10,8%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll. Soliditeten på 30,3% är acceptabel för ett nyetablerat företag men bör stärkas över tid. Avsaknaden av tillväxtdata beror på att detta är första räkenskapsåret, vilket gör det omöjligt att analysera trender. Företaget befinner sig i en typisk startfas med fokus på att etablera sig på marknaden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bygg- och snickeriverksamhet med inriktning på om-, ny- och tillbyggnationer. Verksamheten är lokaliserad till Härjedalens kommun i Jämtlands län, vilket tyder på en regional marknadsinriktning. Denna typ av verksamhet kräver vanligtvis betydande investeringar i verktyg och utrustning, vilket delvis reflekteras i tillgångarna på 360 483 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet på 106 866 SEK visar att företaget redan från start genererar vinst. Den höga vinstmarginalen på 10,8% är anmärkningsvärt stark för ett nyetablerat företag i byggbranschen.

Soliditet: Soliditeten på 30,3% är inom acceptabla gränser för ett nyetablerat företag. Detta visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med rimlig skuldsättning i förhållande till sina tillgångar.

Eget kapital: Eget kapital uppgick till 109 329 SEK vid årslut. Detta representerar startkapitalnivån och är direkt kopplat till årets vinst på 106 866 SEK, vilket indikerar att större delen av eget kapital kommer från årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 989 606 SEK under första verksamhetsåret. Eftersom detta är företagets första räkenskapsår saknas jämförelsedata för att analysera utveckling.

Huvudrisker

  • Begränsad omsättningsvolym på 989 606 SEK gör företaget sårbart för fluktuationer i efterfrågan
  • Lågt eget kapital på 109 329 SEK kan begränsa möjligheterna till investeringar och expansion
  • Regional koncentration i Härjedalens kommun begränsar marknadspotentialen

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10,8% visar på god kostnadseffektivitet och konkurrensfördel
  • Tillgångar på 360 483 SEK ger en solid bas för verksamhetsutveckling
  • Byggsektorn i Jämtlands län kan erbjuda tillväxtpotential genom lokala projekt