578 000 SEK
Omsättning
▲ 9,1%
-11 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 87,6%
31%
Soliditet
God
−1,8%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:163 424 SEK
Skulder:-113 402 SEK
Substansvärde:50 022 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva rörelser i omsättning och resultat men fortsatt negativt resultat. Omsättningen har ökat med 9,1% till 578 281 SEK och förlusten har minskat kraftigt med 87,6% till -11 000 SEK, vilket indikerar en förbättrad effektivitet och potentiell väg mot lönsamhet. Tillgångarna har vuxit med 16,9% till 163 424 SEK, vilket tyder på investeringar i verksamheten. Det egna kapitalet är dock något sjunkande (-0,3%) till 50 022 SEK, vilket i kombination med en soliditet på 31,0% visar på en något bräcklig kapitalstruktur trots förbättringstendenser. Företaget verkar vara i en omställningsfas mot stabilisering.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom sportredskap genom att utveckla, tillverka och montera produkter, vilket är en bransch med säsongsbetonade variationer och konkurrens. Denna verksamhetstyp kräver ofta investeringar i material och utrustning, vilket kan förklara den ökade tillgångsbasen på 163 424 SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -89 000 SEK till -11 000 SEK, en minskning av förlusten med 78 000 SEK. Denna starka förbättring på +87,6% tyder på bättre kostnadskontroll eller högre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 31,0% anses normalt vara acceptabel för många företag, men ligger i den lägre delen av skalan. Det indikerar att 31% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett visst skydd mot obetalda skulder, men samtidigt en betydande belåning.

Eget kapital: Det egna kapitalet minskade marginellt från 50 179 SEK till 50 022 SEK, en nedgång på 157 SEK. Denna lilla minskning beror sannolikt på årets förlust som drar ner kapitalet, trots den stora förbättringen jämfört med föregående år.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 529 598 SEK till 578 281 SEK, en positiv tillväxt på 48 683 SEK eller 9,1%. Detta visar att företaget lyckats öka sina intäkter.

Huvudrisker

  • Företaget har fortfarande ett negativt resultat på -11 000 SEK, vilket innebär att det förbrukar kapital och inte genererar vinst.
  • Den marginella minskningen av det egna kapitalet till 50 022 SEK begränsar företagets buffert och möjligheter till investeringar utan ytterligare kapitaltillskott.
  • Med en soliditet på 31,0% är företaget mer sårbart för oförutsedda ekonomiska nedgångar jämfört med mer soliditetsstarka konkurrenter.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 9,1% till 578 281 SEK visar på en efterfrågan på företagets produkter och en potential att nå en lönsam volym.
  • Den dramatiska resultatförbättringen med 87,6% visar att ledningen har god förmåga att adressera ineffektiviteter och styra upp verksamheten mot lönsamhet.
  • Tillgångstillväxten på 16,9% till 163 424 SEK kan indikera investeringar som lägger grunden för framtida tillväxt och effektiviseringar.