10 630 382 SEK
Omsättning
▲ 51,8%
711 910 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 582,6%
61,9%
Soliditet
Mycket God
6,7%
Vinstmarginal
Stabil
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-24

Substansvärdering

Tillgångar:7 066 896 SEK
Skulder:-2 691 773 SEK
Substansvärde:4 375 123 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till vinst samt en betydande omsättningstillväxt. Den höga soliditeten på över 60% kombinerat med en positiv vinstmarginal indikerar ett stabilt och finansiellt sunt företag som tydligt har återhämtat sig från en svagare period. Tillväxten i både omsättning, resultat och eget kapital pekar på en framgångsrik omställning eller ett starkt uppsving i verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är en mekanisk verkstad grundad 1963 som specialiserar sig på tillverkning och montering av mekaniska konstruktioner i små serier, såsom brännare och plåtkonstruktioner för byggindustrin. Denna typ av verksamhet är typiskt känslig för konjunktursvängningar i byggsektorn men kan ha goda marginaler vid specialiserade produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 859 413 SEK från en förlust på -147 503 SEK till en vinst på 711 910 SEK. Denna vändning till lönsamhet visar att företaget har förbättrat sin effektivitet eller att den högre omsättningen gett bättre skalekonomi.

Soliditet: Soliditeten på 61,9% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 711 909 SEK från 3 663 214 SEK till 4 375 123 SEK, vilket främst beror på årets vinst som tillförts kapitalet. Detta stärker företagets finansiella styrka och möjligheter till framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 3 107 813 SEK från 7 589 866 SEK till 10 697 679 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 51,8%. Detta indikerar antingen ökad efterfrågan, nya kundförvärv eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga omsättningstillväxten på 51,8% kan vara svår att upprätthålla på sikt och kan indikera en konjunktursberoende verksamhet.
  • Företagets verksamhet inom byggindustrin gör det sårbart för eventuella nedgångar i byggsektorn.

Möjligheter

  • Den starka resultatförbättringen med 859 413 SEK visar på en effektiviserad verksamhet med god potential för fortsatt lönsamhet.
  • Den höga soliditeten på 61,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva external finansiering.
  • Tillgångstillväxten på 18,2% till 7 066 896 SEK indikerar kapacitetsutökning som kan stödja ytterligare tillväxt.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+51,8%), resultat (+582,6%), eget kapital (+19,4%) och tillgångar (+18,2%). Denna konsekventa positiva utveckling i alla områden pekar på ett företag i stark tillväxtfas med god operativ styrning.