1 545 000 SEK
Omsättning
▲ 8,1%
790 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,6%
65%
Soliditet
Mycket God
51,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 712 426 SEK
Skulder:-765 776 SEK
Substansvärde:1 798 650 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Den mycket höga vinstmarginalen på 51.1% och soliditeten på 65.0% indikerar ett lönsamt företag med god finansiell styrka. Omsättningen växer med 8.1% och eget kapital med 12.0%, vilket är positivt. Den dramatiska tillgångstillväxten på 44.0% (från 1,9 till 2,7 miljoner SEK) tyder dock på betydande investeringar som ännu inte ger avkastning, vilket förklarar resultatnedgången på 20.6%. Företaget verkar vara i en expansionsfas som påverkar korttidsresultatet negativt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver mångfacetterad verksamhet inom IT-konsulttjänster (ledarskap), bygg/snickeritjänster, trädfällning och jordbruk. Den breda verksamhetsprofilen kan förklara den höga vinstmarginalen genom diversifierade intäktskällor, men också den snabba tillgångstillväxten genom investeringar i olika verksamhetsgrenar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 995 000 SEK till 790 000 SEK, en nedgång på 205 000 SEK eller 20.6%, vilket sannolikt beror på investeringskostnader kopplade till den snabba tillgångstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 65.0% är mycket stark och visar att företaget har god balans mellan eget kapital och skulder, vilket ger finansiell stabilitet trots expansionsfasen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 606 490 SEK till 1 798 650 SEK, en tillväxt på 192 160 SEK eller 12.0%, vilket främst drivs av årets resultat på 790 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 461 732 SEK till 1 544 636 SEK, en tillväxt på 8.1% som visar en positiv utveckling i försäljning trots breddad verksamhet.

Huvudrisker

  • Resultatnedgång på 20.6% trots ökad omsättning indikerar potentiell effektivitetsförsämring eller höjda kostnader
  • Snabb tillgångstillväxt på 44.0% (829 412 SEK) kräver avkastning för att motivera investeringarna
  • Bred verksamhetsprofil riskerar att sprida resurser och fokus för tunnt

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 51.1% visar exceptionell lönsamhet i kärnverksamheten
  • Stark soliditet på 65.0% ger god kapacitet för framtida investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 8.1% visar att företaget fortsätter växa trots investeringsfas

Trendanalys

Företaget visar en volatil utveckling med tydliga vändpunkter. Efter en kraftig nedgång i omsättning och stora förluster under 2021-2022 har verksamheten återhämtat sig markant med stark tillväxt och lönsamhet under 2023-2024. Den snabba omsvängningen från djup förlust till hög vinstmarginal tyder på en omstrukturering eller förändrad verksamhetsmodell. Trots de starka resultaten har soliditeten sjunkit avsevärt de senaste åren, vilket indikerar en ökad belåning eller tillväxt finansierad med skulder. Trenden pekar på ett företag som har återvänt till lönsamhet men med en sämre kapitalstruktur, vilket kan innebära högre finansiell risk framöver.