3 218 323 SEK
Omsättning
▲ 68,2%
324 431 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 255%
17%
Soliditet
Stabil
10,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 703 616 SEK
Skulder:-1 363 508 SEK
Substansvärde:290 108 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget köpt fastigheten Sala Färnebo Klockargård 1:3, men får tillträde i januari 2024. Handpenning erlagd i december 2023.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har köpt fastigheten Sala Färnebo Klockargård 1:3 med planerat tillträde i januari 2024. Handpenning erlades redan i december 2023, vilket förmodligen påverkat balansräkningen för 2023.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark och genomgående positiv utveckling under 2023. Efter ett år med negativt resultat har bolaget inte bara vändt till en betydande vinst utan också uppvisat explosiv tillväxt inom samtliga nyckeltal. Den kraftiga ökningen av eget kapital och tillgångar, kombinerat med en hög vinstmarginal på 10,1%, indikerar ett företag i en stark expansionsfas. Fastighetsköpet pekar på en strategisk satsning för framtiden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver en mångfacetterad verksamhet som inkluderar café, catering, paketombud och detaljhandel med lokala produkter som honung och godis. Den breda verksamhetsprofilen ger diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den starka omsättningstillväxten på 68,2%.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 533 755 SEK från en förlust på -209 324 SEK till en vinst på 324 431 SEK. Denna vändning till lönsamhet, med en vinstmarginal på 10,1%, är en mycket positiv indikator på förbättrad effektivitet och lönsamhet.

Soliditet: En soliditet på 17,0% är fortfarande relativt låg och indikerar ett betydande skuldbelåning. Trots den kraftiga förbättringen från föregående år bör detta övervakas, särskilt med tanke på det nyligen genomförda fastighetsköpet som kan påverka skuldsättningen ytterligare.

Eget kapital: Eget kapital ökade explosivt med 240 007 SEK från 50 101 SEK till 290 108 SEK, en tillväxt på 479,1%. Denna kraftiga förbättring är direkt kopplad till årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 1 043 124 SEK från 2 175 199 SEK till 3 218 323 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 68,2%. Detta visar på en mycket stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 17,0% visar på en hög skuldsättning vilket kan medföra finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller försämrad konjunktur.
  • Den extremt höga tillväxttakten på över 68% i omsättning kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspress på framtida resultat.
  • Fastighetsköpet, trots att det är en strategisk investering, kan ytterligare belasta företagets likviditet och skuldsättning när transaktionen fullföljs.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultatförbättringen med 533 755 SEK och en vinstmarginal på 10,1% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell med goda framtidsutsikter.
  • Omsättningstillväxten på 1 043 124 SEK till 3 218 323 SEK indikerar stark marknadsacceptans och potential för ytterligare expansion.
  • Köpet av egen fastighet kan leda till lägre lokalkostnader på sikt och skapa ett mer stabilt verksamhetsunderlag.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en stark förbättring: omsättningstillväxt (+68,2%), resultattillväxt (+255,0%), eget kapital tillväxt (+479,1%) och tillgångstillväxt (+53,7%). Detta är ett företag i en tydlig och kraftig uppgångsfas.