1 633 673 SEK
Omsättning
● 0%
291 883 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 167 432%
14,1%
Soliditet
Stabil
17,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 965 502 SEK
Skulder:-1 665 081 SEK
Substansvärde:190 486 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under detta år bedrivit planerad verksamhet under 4 månader då de startade under januari månad.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har endast bedrivit planerad verksamhet under 4 månader under 2023 då de startade under januari månad
  • Verksamheten etablerades fullt ut under året efter registrering 2019-07-05

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark start med betydande tillväxt inom alla finansiella nyckeltal under sin första verksamhetsperiod. Den höga vinstmarginalen på 17,9% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och lönsamhet från start. Den massiva tillväxten i tillgångar från 51 708 SEK till 1 965 502 SEK visar på betydande investeringar i verksamheten. Trots den låga soliditeten är bilden överlag positiv för ett nystartat företag som etablerar sig på marknaden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver vilthanteringsanläggning, gårdsbutik med försäljning av kött och charkuterier till grossister, butiker och restauranger, samt entreprenadverksamhet inom skog, lantbruk och schakt. Den breda verksamhetsprofilen med både detaljhandel och entreprenadtjänster ger diversifierade intäktskällor, vilket kan förklara den snabba etableringen på marknaden.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet uppgick till 291 883 SEK, vilket är ett mycket starkt startresultat jämfört med föregående års 25 SEK. Den extremt höga resultattillväxten på över 1 000 000% förklaras av att företaget gick från minimal verksamhet till fullskalig drift.

Soliditet: Soliditeten på 14,1% är låg och indikerar att företaget i stor utsträckning finansieras med lån. Detta är vanligt för nystartade företag som gör stora investeringar, men innebär en finansiell risk som behöver övervakas.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 45 065 SEK till 190 486 SEK, en tillväxt på 322,7%. Denna förbättring är direkt kopplad till det starka årets resultat på 291 883 SEK, vilket har stärkt företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 1 633 673 SEK under 2023, vilket är startnivån då företaget endast bedrev verksamhet under 4 månader. Detta visar på en snabb etablering på marknaden med betydande omsättning redan under den initiala verksamhetsperioden.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 14,1% visar på hög belåning och sårbarhet för räntehöjningar
  • Företaget är beroende av att upprätthålla den höga vinstmarginalen för att hantera skulderna
  • Den massiva tillgångstillväxten på 3 701% indikerar stora investeringar som måste generera avkastning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 17,9% visar på god lönsamhet i verksamheten
  • Betydande omsättning på 1 633 673 SEK redan under första verksamhetsåret indikerar marknadsacceptans
  • Diversifierad verksamhet med både detaljhandel och entreprenadtjänster ger flera intäktskällor
  • Stark tillväxt i eget kapital med 322,7% ger bättre finansiell stabilitet framöver