2 845 003 SEK
Omsättning
▲ 20,9%
160 105 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2%
56,7%
Soliditet
Mycket God
5,6%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-09

Substansvärdering

Tillgångar:1 048 422 SEK
Skulder:-407 248 SEK
Substansvärde:415 174 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämring i lönsamhet och kapitalstruktur. Den betydande omsättningsökningen på 20,9% indikerar att företaget lyckats expandera sin marknad och försäljning, vilket är positivt. Dock har resultatet minskat något trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den kraftiga minskningen av eget kapital med 20,3% och tillgångar med 15,3% är oroande och kan indikera att företaget tagit ut vinster eller investerat mindre i verksamheten. Soliditeten på 56,7% är fortfarande god men har sannolikt försämrats från föregående år.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver e-handel med begagnade och nya terrängfordon, reservdelar och tillbehör. Verksamheten är lokaliserad till Umeå och har funnits sedan 2011, vilket gör det till ett etablerat företag inom sin nisch. Typiskt för denna bransch är att det kan kräva betydande lagerinvesteringar och att rörelsekapitalbehovet kan vara stort.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 163 310 SEK till 160 105 SEK, en nedgång på 3 205 SEK eller 2,0%. Trots högre omsättning har alltså lönsamheten försämrats något.

Soliditet: Soliditeten på 56,7% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en stabil finansieringsstruktur trots den negativa trenden.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 520 971 SEK till 415 174 SEK, en nedgång på 105 797 SEK eller 20,3%. Denna minskning är större än resultatnedgången, vilket kan tyda på utdelning eller andra kapitalutflöden.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 352 460 SEK till 2 845 003 SEK, en positiv tillväxt på 492 543 SEK eller 20,9%. Detta visar att företaget har lyckats öka sin försäljning avsevärt.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller lägre marginaler
  • Eget kapital minskade kraftigt med 105 797 SEK eller 20,3%, vilket försämrar den långsiktiga stabiliteten
  • Tillgångarna minskade med 189 110 SEK eller 15,3%, vilket kan begränsa företagets expansionsmöjligheter

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 492 543 SEK eller 20,9%, vilket visar stark efterfrågan och marknadspotential
  • Soliditeten på 56,7% är fortfarande god och ger utrymme för framtida investeringar
  • Företaget är etablerat sedan 2011 och har överlevt i över ett decennium, vilket indikerar erfarenhet och resiliens