2 739 625 SEK
Omsättning
▲ 31,6%
542 025 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,5%
66%
Soliditet
Mycket God
19,7%
Vinstmarginal
Hög
380 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 677 723 SEK
Skulder:-549 129 SEK
Substansvärde:1 028 594 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med stark omsättningstillväxt men samtidigt en oroande resultatnedgång. Den höga soliditeten på 66% och den fortsatta tillväxten i eget kapital indikerar ett stabilt finansiellt grundläggande. Företaget verkar vara i en expansionsfas där ökade kostnader har påverkat lönsamheten trots betydande intäktsökning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultföretag som registrerades 2021 och bedriver konsultverksamhet. Denna typ av verksamhet är typiskt sett personalintensiv med låga tillgångsbaser, vilket stämmer väl med den höga soliditeten och den begränsade tillgångsbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 641 470 SEK till 542 025 SEK, en nedgång på 15,5% trots högre omsättning, vilket tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är exceptionellt stark och visar att företaget har mycket låg belåning och kan absorbera ekonomiska motgångar mycket väl.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 879 830 SEK till 1 028 594 SEK, en tillväxt på 16,9% som främst drivs av årets resultat trots dess minskning.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 2 086 736 SEK till 2 747 280 SEK, en tillväxt på 31,6% som visar på stark marknadsposition och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 99 445 SEK trots stark omsättningstillväxt, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler
  • Vinstmarginalen sjunker från tidigare års nivåer trots att den fortfarande klassificeras som hög

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 31,6% visar på god marknadsacceptans och expansionspotential
  • Exceptionellt stark soliditet på 66% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Tillgångarna ökade med 25,6% till 1 677 723 SEK, vilket indikerar kapacitetsutbyggnad

Trendanalys

Företaget visar stark tillväxt inom omsättning (+31,6%), eget kapital (+16,9%) och tillgångar (+25,6%), men en negativ trend i resultatutveckling (-15,5%). Den övergripande trenden är positiv med expansion, men lönsamhetstrenden är oroande och kräver uppmärksamhet.