9 613 842 SEK
Omsättning
▲ 7,2%
737 290 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 34,8%
49,6%
Soliditet
Mycket God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-03

Substansvärdering

Tillgångar:4 003 635 SEK
Skulder:-1 929 358 SEK
Substansvärde:1 649 277 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiva omsättningstrender men oroande resultatförsämring. Trots högre omsättning har resultatet minskat kraftigt, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den höga soliditeten ger dock ett visst skydd mot kortsiktiga utmaningar. Företaget verkar vara etablerat men möter utmaningar med lönsamhet trots tillväxt i omsättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom byggnad- och snickeribranschen med säte i Ulricehamns kommun. Som ett byggföretag är det typiskt känsligt för konjunktursvängningar i byggsektorn och konkurrens om upphandlingar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 1 131 142 SEK till 737 290 SEK, en minskning på 393 852 SEK eller 34.8%. Denna dramatiska resultatförsämring indikerar allvarliga utmaningar med lönsamhet trots stabil omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 49.6% är stark och visar att företaget har god finansieringsgrad med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 753 651 SEK till 1 649 277 SEK, en nedgång på 104 374 SEK. Denna minskning motsvarar hela årets resultat, vilket tyder på att vinsten antingen utdelats eller använts för att täcka förluster i andra delar av verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 9 872 780 SEK till 9 613 842 SEK, en nedgång på 258 938 SEK eller 2.6%. Detta trots att trendindikatorn visar +7.2% förbättring, vilket tyder på att jämförelsen görs mot tidigare perioder än direkt föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 393 852 SEK trots stabil omsättning visar på allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskande eget kapital på 104 374 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Resultattillväxt på -34.8% indikerar strukturella problem med kostnadskontroll eller marginaler

Möjligheter

  • Stark soliditet på 49.6% ger goda förutsättningar för att hantera kortsiktiga utmaningar
  • Tillgångstillväxt på 3.9% visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Stabil vinstmarginalklassificering trots utmaningar indikerar grundläggande hälsa i verksamheten