4 099 000 SEK
Omsättning
▲ 3,3%
1 339 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,6%
85%
Soliditet
Mycket God
32,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:4 891 539 SEK
Skulder:-738 756 SEK
Substansvärde:4 152 783 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående positiva trender inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 32,7% kombinerat med en soliditet på 85,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Resultattillväxten på 16,6% överträffar omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad effektivitet. Den betydande tillväxten i eget kapital (+22,5%) och tillgångar (+26,2%) signalerar ett expansivt företag som investerar i sin framtid.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom grävning med hyrda maskiner, vilket innebär lägre kapitalbindning i maskinpark jämfört med traditionella entreprenadföretag. Den höga vinstmarginalen är anmärkningsvärd för branschen och kan förklaras av den kostnadseffektiva modellen med uthyrda maskiner samt potentiell specialisering på lönsamma projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 1 148 000 SEK till 1 339 000 SEK, en ökning med 191 000 SEK eller 16,6%, vilket indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 85,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder, vilket ger stor finansiell styrka och krisresiliens.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 3 389 634 SEK till 4 152 783 SEK, en tillväxt på 763 149 SEK eller 22,5%, främst driven av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 968 694 SEK till 4 099 096 SEK, en måttlig tillväxt på 3,3% som visar på stabil verksamhet i en mogna marknad.

Huvudrisker

  • Beroende av hyrda maskiner kan medföra operativa risker vid försörjningsstörningar eller prishöjningar från leverantörer
  • Måttlig omsättningstillväxt på 3,3% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller kapacitetsbegränsningar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med soliditet på 85,0% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 32,7% skapar goda förutsättningar för avkastning på eget kapital och utdelningar
  • Kraftig tillväxt i eget kapital på 22,5% ger finansiell kapacitet att ta emot större projekt eller utöka verksamheten

Trendanalys

Alla trender pekar starkt uppåt: omsättning (+3,3%), resultat (+16,6%), eget kapital (+22,5%) och tillgångar (+26,2%). Den snabbare tillväxten i resultat jämfört med omsättning indikerar förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet. Den betydande tillgångstillväxten visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida expansion.