17 195 000 SEK
Omsättning
▲ 11%
2 772 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 169,9%
31,6%
Soliditet
God
16,1%
Vinstmarginal
Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-15

Substansvärdering

Tillgångar:10 608 656 SEK
Skulder:-7 258 606 SEK
Substansvärde:3 350 050 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med genomgående positiva trender inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 169.9% kombinerat med en hög vinstmarginal på 16.1% indikerar en mycket effektiv verksamhet som inte bara växer i omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet avsevärt. Den betydande ökningen av eget kapital med 51.9% stärker företagets finansiella grund. Företaget befinner sig i en expansiv fas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom publicering av affärsinformation, finansiella tjänster och IT-konsultation, en verksamhetsmodell som ofta har goda möjligheter till skalbarhet och höga marginaler. Den breda verksamhetsbeskrivningen inkluderar både mediaproduktion och kvalificerade IT-tjänster, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 027 000 SEK till 2 772 000 SEK, en ökning på 169.9%. Denna extraordinära tillväxt i vinst indikerar stark kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: En soliditet på 31.6% anses vara tillfredsställande för de flesta typer av företag och indikerar en god balans mellan eget kapital och lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 205 235 SEK till 3 350 050 SEK. Denna ökning med 1 144 815 SEK beror sannolikt huvudsakligen på årets starka resultat, vilket har stärkt balansräkningen avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 15 526 884 SEK till 17 205 980 SEK, en tillväxt på 11.0%. Detta visar en stadig och hälsosam ökning av företagets försäljning.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 169.9% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, vilket skapar förväntningspåfrestning.
  • Tillgångarna har ökat snabbare än omsättningen (10.5% mot 11.0%), vilket kan tyda på en något lägre effektivitet i kapitalanvändningen.

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 16.1% ger utrymme för framtida investeringar i tillväxt eller att klara av en eventuell konjunkturnedgång.
  • Den starka tillväxten i både omsättning och resultat skapar en positiv momentum som kan utnyttjas för att vinna marknadsandelar.
  • Den betydande ökningen av eget kapital med över 1,1 miljoner SEK ger en buffert för att finansiera expansion utan att behöva ta på sig onödigt mycket skulder.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en stark förbättring: omsättningstillväxt (+11.0%), resultattillväxt (+169.9%), eget kapital tillväxt (+51.9%) och tillgångstillväxt (+10.5%). Detta är ett tecken på ett mycket hälsosamt och expansivt företag.