844 000 SEK
Omsättning
▲ 27,7%
200 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 566,7%
63%
Soliditet
Mycket God
23,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-05

Substansvärdering

Tillgångar:832 488 SEK
Skulder:-285 402 SEK
Substansvärde:429 781 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultatökningen på 566,7% kombinerat med en hög vinstmarginal på 23,7% och soliditet på 63,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som har genomfört framgångsrika åtgärder för att öka både omsättning och lönsamhet. Tillgångstillväxten på 33,9% visar att företaget samtidigt investerar i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver idrottslig verksamhet inom motorsport samt uthyrning av tjänster och mekaniska tjänster. Verksamhetsbeskrivningen tyder på en kombination av sportevenemang, biluthyrning och mekanikerverkstad, vilket förklarar den höga vinstmarginalen typisk för specialiserade tjänster och expertis.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 30 000 SEK till 200 000 SEK, en ökning på 566,7% som indikerar effektiviserade kostnader och/eller högre priser på tjänsterna.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och klarar av motståndskraftiga tider.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 373 403 SEK till 429 781 SEK, en tillväxt på 15,1% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 679 456 SEK till 844 329 SEK, en tillväxt på 27,7% som visar en stark marknadsutveckling och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek är fortfarande begränsad med en omsättning under 1 miljon SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller förlust av större kunder
  • Den exceptionella resultattillväxten på 566,7% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och riskerar att skapa orimliga förväntningar

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 23,7% ger utrymme för ytterligare investeringar i verksamhetens expansion och utveckling
  • Stark tillgångstillväxt på 33,9% indikerar att företaget bygger kapacitet för framtida tillväxt
  • Den mycket höga soliditeten på 63,0% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättning (+27,7%), resultat (+566,7%), eget kapital (+15,1%) och tillgångar (+33,9%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik omstrukturering eller marknadsstrategi.