2 790 938 SEK
Omsättning
▼ 33,3%
787 527 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 50,4%
22%
Soliditet
God
28,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-07

Substansvärdering

Tillgångar:5 276 414 SEK
Skulder:-448 516 SEK
Substansvärde:1 180 898 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande nedåtgående trend med kraftiga minskningar i både omsättning (-33,2%) och resultat (-50,4%) från föregående år. Trots den mycket höga vinstmarginalen på 28,2% indikerar den dramatiska omsättningsminskningen allvarliga utmaningar i företagets affärsmodell eller marknadsposition. Den marginella förbättringen av eget kapital (+2,0%) och den stabila tillgångsbasen döljer inte den underliggande svagheten i verksamheten. Företaget befinner sig i en kritisk fas där den höga lönsamheten per krona omsättning inte kompenserar för den kraftiga omsättningsförlusten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett IT-konsultföretag baserat i Grevie, Skåne, som verkar inom IT-området. Som konsultföretag är det typiskt att verksamheten är projektbaserad och beroende av kundrelationer och uppdragsvolym, vilket förklarar känsligheten för omsättningsfluktuationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 1 587 083 SEK till 787 527 SEK, en minskning med 799 556 SEK eller 50,4%. Den procentuellt större resultatminskningen jämfört med omsättningsminskningen tyder på minskad effektivitet eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 22,0% är relativt låg för en konsultverksamhet och indikerar ett högt skuldsättningsgrad. Detta begränsar företagets finansiella handlingsutrymme och ökar sårbarheten vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 1 157 404 SEK till 1 180 898 SEK, en ökning med 23 494 SEK eller 2,0%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 4 180 972 SEK till 2 790 938 SEK, en minskning med 1 390 034 SEK eller 33,2%. Detta indikerar en betydande förlust av kunder eller projektvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 33,2% med 1 390 034 SEK mindre i intäkter jämfört med föregående år
  • Resultatet halverades nästan med en minskning på 799 556 SEK vilket hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Låg soliditet på 22,0% vilket begränsar företagets möjlighet att investera eller ta sig igenom svackor
  • Brist på diversifiering i kundbas eller projekttyper som gör företaget sårbart för marknadsfluktuationer

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,2% visar att företaget kan vara mycket lönsamt när omsättningen är stabil
  • Stabil tillgångsbas på över 5 200 000 SEK ger en viss finansiell buffert
  • Eget kapital ökade trots svårt år vilket visar på en viss finansiell disciplin
  • IT-konsultmarknaden har generellt goda långsiktiga tillväxtutsikter trots kortvariga fluktuationer