3 103 000 SEK
Omsättning
▲ 7,1%
1 859 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,1%
90%
Soliditet
Mycket God
59,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:6 491 904 SEK
Skulder:-607 392 SEK
Substansvärde:5 417 512 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark lönsamhetsutveckling med betydande förbättringar i både omsättning och resultat, men samtidigt en oroande minskning av totala tillgångar. Den exceptionellt höga soliditeten på 90% och vinstmarginalen på nästan 60% indikerar ett mycket finansiellt stabilt företag med extremt god lönsamhet. Den kraftiga tillgångsminskningen på över 20% kan tyda på en avveckling av tillgångar eller en omstrukturering av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver försäljning av fiske- och fritidsartiklar med säte i Strängnäs. Denna typ av verksamhet är typiskt sett relativt stabil med tydliga säsongsvariationer. Den exceptionellt höga vinstmarginalen är ovanlig för detaljhandelsbranschen och kan tyda på en specialiserad nisch eller effektiv verksamhetsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 1 561 000 SEK till 1 859 000 SEK, en ökning på 19.1% som visar på förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 90.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimal belåning. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 814 100 SEK till 5 417 512 SEK, en tillväxt på 12.5% som främst kan tillskrivas det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 898 381 SEK till 3 102 995 SEK, en positiv tillväxt på 7.1% som visar att företaget lyckats öka försäljningen trots den generella tillgångsminskningen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av totala tillgångar med 1 708 279 SEK (från 8 200 183 SEK till 6 491 904 SEK) kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet eller försäljning av viktiga tillgångar
  • Den extremt höga vinstmarginalen på 59.9% kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Tillgångsminskningen på -20.8% kan påverka företagets framtida tillväxtpotential och operativa kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet med vinstmarginal på 59.9% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Mycket hög soliditet på 90.0% skapar goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal utom tillgångar visar på en effektiv och välskött verksamhet

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender i lönsamhet med ökad omsättning (+7.1%), resultat (+19.1%) och eget kapital (+12.5%), men en starkt negativ trend i tillgångar (-20.8%). Denna kombination av förbättrad lönsamhet samtidigt som tillgångarna minskar kraftigt kan tyda på en omstrukturering där företaget har sålt av tillgångar samtidigt som verksamheten blivit mer effektiv.