339 000 SEK
Omsättning
▲ 64,6%
317 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 64,3%
79,5%
Soliditet
Mycket God
93,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-04

Substansvärdering

Tillgångar:424 289 SEK
Skulder:-70 869 SEK
Substansvärde:274 274 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Den mycket höga vinstmarginalen på 93,3% indikerar en verksamhet med låga kostnader och hög lönsamhet. Soliditeten på 79,5% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Den snabba tillväxten i både omsättning och resultat tyder på ett framgångsrikt konsultföretag som etablerat sig på marknaden trots relativt sen registrering 2020.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsulttjänster inom landsbygdsutveckling med säte i Femsjö, Hylte kommun. Verksamhetstypen förklarar den höga vinstmarginalen då konsultverksamhet typiskt har låga direkta kostnader i förhållande till intäkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 193 000 SEK till 317 000 SEK, en ökning på 64,2% som speglar den höga lönsamheten i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 79,5% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 178 744 SEK till 274 274 SEK, en tillväxt på 53,5% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållna vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 206 023 SEK till 339 188 SEK, en tillväxt på 64,6% som visar stark marknadsacceptans och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är koncentrerad till en specifik nisch (landsbygdsutveckling) vilket kan medföra sårbarhet vid förändringar i denna sektor
  • Den snabba tillväxten ställer krav på kapacitetsplanering och resurshantering för att upprätthålla kvalitet och lönsamhet
  • Relativt låg omsättning i absoluta tal trots hög tillväxt kan indikera begränsad marknadsstorlek

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 93,3% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 90,1% visar god kapacitet att skala upp verksamheten ytterligare
  • Hög soliditet ger möjlighet till strategiska investeringar och expansion utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt +64,6%, resultattillväxt +64,2%, eget kapital tillväxt +53,5% och tillgångstillväxt +90,1%. Trenderna indikerar ett företag i accelererande tillväxtfas med excellenta finansiella nyckeltal.