3 831 000 SEK
Omsättning
▲ 29,9%
881 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 336,1%
67,5%
Soliditet
Mycket God
23%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 344 652 SEK
Skulder:-761 944 SEK
Substansvärde:1 582 708 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt starka resultat med genomgående förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 336,1% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 23,0% indikerar en effektiv verksamhet med god lönsamhet. Soliditeten på 67,5% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Den betydande tillväxten i både omsättning och resultat tyder på att företaget har lyckats expandera sin verksamhet framgångsrikt under 2022.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reklamproduktion och utgivning av annonsblad med verksamhet i Idre, Älvdalens kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt lokal/regionalt fokuserad och kan dra nytta av ett starkt varumärke och goda kundrelationer i sitt geografiska område.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 202 000 SEK till 881 000 SEK, en ökning på 336,1% som indikerar mycket god kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 67,5% är mycket stark och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 887 054 SEK till 1 582 708 SEK, en tillväxt på 78,4% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 949 506 SEK till 3 831 298 SEK, en tillväxt på 29,9% som visar på stark försäljningsutveckling och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till ett begränsat geografiskt område (Idre) vilket skår exponering mot lokalkonjunkturen
  • Reklammarknaden kan vara konjunkturkänslig vid ekonomiska nedgångar

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 1 582 708 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 23,0% ger utrymme för priskonkurrens och investeringar i tillväxt
  • Tillgångstillväxt på 57,2% till 2 344 652 SEK visar på kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida omsättningstillväxt

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender med dubbelsiffrig till trippelsiffrig tillväxt. Omsättningstillväxt på 29,9%, resultattillväxt på 336,1%, eget kapitaltillväxt på 78,4% och tillgångstillväxt på 57,2% bildar tillsammans en bild av ett företag i stark expansion med god lönsamhet och finansiell stabilitet.