4 877 715 SEK
Omsättning
▼ 20,5%
376 672 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,3%
76,1%
Soliditet
Mycket God
7,7%
Vinstmarginal
Stabil
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-18

Substansvärdering

Tillgångar:1 694 638 SEK
Skulder:-405 427 SEK
Substansvärde:1 289 211 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten fortsätter som underleverantör vid nyproduktion samt försäljning till slutkunder där även material ingår. Verksamheten har blivit något mindre pga att två medarbetare har valt att satsa på andra karriärer. Men samarbetet med ett par större byggföretag genererar i fortsatt bra inströmning av jobb och stor efterfrågan av bolagets tjänster.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Två medarbetare har lämnat företaget för andra karriärer, vilket har bidragit till den minskade verksamhetsvolymen
  • Samarbetet med större byggföretag genererar fortsatt bra inströmning av jobb
  • Stor efterfrågan på bolagets tjänster noteras trots den minskade omsättningen

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på en utmanande period med betydande nedgångar i både omsättning och resultat, men behåller en stark balansräkning med hög soliditet. Den kraftiga resultatnedgången på -66.3% är särskilt anmärkningsvärd och tyder på lönsamhetsproblem trots att företaget fortfarande är vinstdrivande. Minskade tillgångar indikerar en avveckling av lager eller anläggningstillgångar, vilket kan vara en anpassning till den lägre omsättningsnivån. Trots dessa utmaningar upprätthåller företaget en stabil vinstmarginal på 7.7% och har ökat sitt eget kapital, vilket visar på en viss finansiell resiliens.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom renovering av badrum och kakelsättning, och agerar både som underleverantör till större byggföretag och direkt till slutkunder inklusive materialförsäljning. Denna verksamhetsmodell med både tjänster och materialhandel är typisk för branschen och skapar diversifierade intäktskällor men också behov av lagerhållning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 1 116 493 SEK till 376 672 SEK, en minskning på 739 821 SEK (-66.3%). Denna nedgång är proportionellt sett mycket större än omsättningsminskningen, vilket indikerar lägre marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 76.1% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Den höga soliditeten ger goda möjligheter att klara av konjunkturnedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 242 662 SEK till 1 289 211 SEK, en ökning på 46 549 SEK (+3.8%). Denna ökning kommer från årets resultat på 376 672 SEK, vilket tyder på att företaget har utdelat eller använt cirka 330 000 SEK till andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 235 747 SEK till 4 922 261 SEK, en nedgång på 1 313 486 SEK (-20.5%). Denna betydande minskning tyder på färre projekt eller lägre omsättning per projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 739 821 SEK (-66.3%) som hotar lönsamheten på sikt
  • Betydande omsättningsminskning på 1 313 486 SEK kan indikera konkurrensproblem eller marknadsförlust
  • Personalavgang med två medarbetare försvagar företagets kapacitet och kunskapsbas

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 76.1% ger goda förutsättningar för investeringar och expansion
  • Fortlöpande samarbete med större byggföretag säkrar en stabil kundbas
  • Stor marknadsefterfrågan enligt årsredovisningen visar på goda affärsmöjligheter vid rätt kapacitet

Trendanalys

Företaget visar en tydlig negativ trend med försämringar inom omsättning (-20.5%), resultat (-66.3%) och tillgångar (-36.8%), men en positiv trend i eget kapital (+3.8%). Denna kombination av trender indikerar en företagsomstrukturering eller anpassning till en mindre verksamhetsskal med bibehållen kapitalstyrka.