3 793 315 SEK
Omsättning
▲ 29,2%
380 468 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 276,8%
0,2%
Soliditet
Mycket Låg
10%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:8 883 841 SEK
Skulder:-7 019 135 SEK
Substansvärde:425 423 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och förbättrad lönsamhet under 2021, med en resultatökning på över 276% och omsättningstillväxt på 29%. Den höga vinstmarginalen på 10% indikerar effektiv kostnadskontroll och god prissättning. Trots den imponerande resultatutvecklingen är soliditeten extremt låg på bara 0,2%, vilket skapar en spännande men riskfylld kombination av stark operativ prestation och svagt kapitalunderlag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver jordbruk med växtodling på arrenderade fastigheter, legokörning inom lantbruk och fastighetsförvaltning med elproduktion. Den diversifierade verksamhetsmodellen med både traditionellt jordbruk och elproduktion ger flera inkomstkällor, vilket kan förklara den starka tillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 100 979 SEK till 380 468 SEK, en ökning med 279 489 SEK eller 276,8%, vilket visar att företaget inte bara växer utan också blir mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 0,2% är extremt låg och indikerar att företaget är mycket högt belånat i förhållande till eget kapital, vilket skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 321 659 SEK till 425 423 SEK, en tillväxt på 32,3% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 936 625 SEK till 3 793 315 SEK, en tillväxt på 29,2% som indikerar stark marknadsposition och framgångsrik expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,2% skapar hög finansiell sårbarhet och begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån för investeringar.
  • Hög belåning i förhållande till eget kapital gör företaget känsligt för räntehöjningar och försämrade ekonomiska förhållanden.
  • Stor del av tillgångarna på 8 883 841 SEK är sannolikt finansierade med lån, vilket begränsar finansiell flexibilitet.

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 276,8% visar på mycket god operativ effektivitet och potential för fortsatt lönsamhet.
  • Diversifierad verksamhet med både jordbruk och elproduktion ger stabila inkomstkällor och möjlighet till ytterligare expansion.
  • Stark omsättningstillväxt på 29,2% indikerar god marknadsposition och möjligheter att öka marknadsandelar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättringstrend: omsättning (+29,2%), resultat (+276,8%), eget kapital (+32,3%) och tillgångar (+8,3%). Den operativa verksamheten utvecklas exceptionellt bra, men den extremt låga soliditeten kvarstår som en kritisk svaghet som behöver adresseras för långsiktig hållbarhet.