2 145 000 SEK
Omsättning
▲ 36,3%
607 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 116,8%
70,2%
Soliditet
Mycket God
28,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 363 910 SEK
Skulder:-378 851 SEK
Substansvärde:849 059 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i samtliga nyckeltal. Den kombinerade effekten av hög omsättningstillväxt (+36,3%) och extremt hög resultattillväxt (+116,8%) indikerar en mycket effektiv skalning av verksamheten. Den höga soliditeten på 70,2% tillsammans med en vinstmarginal på 28,3% klassificerad som 'Mycket Hög' placerar företaget i en mycket stark finansiell position med goda förutsättningar för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom sömnad av badkläder och underkläder till privatpersoner på både svenska och internationella marknader. Verksamheten bedrivs i hyrd lokal i Hedemora kommun, vilket innebär lägre kapitalbindning i fastigheter och större flexibilitet. Den snabba tillväxten inom denna niche indikerar en välfungerande affärsmodell med stark efterfrågan på produkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 280 000 SEK till 607 000 SEK, en ökning med 327 000 SEK eller 116,8%. Denna mer än fördubbling av vinsten visar en mycket effektiv kostnadskontroll och skalbar verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 70,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger företaget god kreditvärdighet och finansiell säkerhet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 459 950 SEK till 849 059 SEK, en tillväxt på 389 109 SEK eller 84,6%. Denna starka ökning beror främst på att det goda resultatet på 607 000 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 574 079 SEK till 2 145 025 SEK, en tillväxt på 570 946 SEK eller 36,3%. Denna betydande ökning visar att företaget lyckats expandera sin marknadsnärvaro och öka försäljningen avsevärt.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan medföra kapacitetsutmaningar i den hyrda lokalen
  • Internationell expansion medför valutarisker och ökad konkurrens
  • Beroende av hyresavtal kan skapa osäkerhet vid hyresförhandlingar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 28,3% ger utrymme för investeringar i marknadsföring och expansion
  • Stark tillgångstillväxt på 42,2% visar på god kapacitet att hantera ökad verksamhet
  • Internationell verksamhet erbjuder betydande tillväxtpotential bortom den svenska marknaden
  • Högt eget kapital på 849 059 SEK ger finansiell styrka för strategiska satsningar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+36,3%), resultat (+116,8%), eget kapital (+84,6%) och tillgångar (+42,2%). Denna konsekventa positiva utveckling across alla områden indikerar en mycket hälsosam och välskött verksamhet med excellent momentum.