180 000 000 SEK
Omsättning
▲ 2 999 900%
-131 271 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,4%
28%
Soliditet
God
−71,9%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:816 475 SEK
Skulder:-586 358 SEK
Substansvärde:230 117 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt kraftig omsättningstillväxt men kämpar fortfarande med stora förluster. Den dramatiska omsättningsökningen från 5 740 SEK till 182 568 SEK indikerar en genomgripande förändring i verksamheten, medan resultatförbättringen från -322 908 000 SEK till -131 271 000 SEK visar på en positiv utveckling trots fortsatta betydande förluster. Eget kapital har förbättrats markant, vilket tillsammans med en soliditet på 28% ger en något stabilare finansieringsstruktur. Företaget verkar befinna sig i en omvandlingsfas med tydliga tecken på förbättring men kvarstående utmaningar.

Företagsbeskrivning

Flame Security International Europe AB är ett utvecklingsföretag som specialiserar sig på miljövänliga, giftfria flamskyddsmedel för skogsbrandsbekämpning och textilier. Som dotterbolag till ett australiensiskt moderbolag bedriver de även en mindre serviceverksamhet inom textilvård och flamskydd. Verksamhetsbeskrivningen förklarar den låga omsättningen som typisk för ett forsknings- och utvecklingsföretag i tidig fas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från -322 908 000 SEK till -131 271 000 SEK, en förbättring med 59.4%. Trots den stora förbättringen kvarstår betydande förluster, vilket indikerar höga utvecklingskostnader eller investeringar som ännu inte lönat sig.

Soliditet: Soliditeten på 28.0% är acceptabel för ett utvecklingsbolag och indikerar att företaget inte är överbelånat. Detta ger en viss finansiell stabilitet trots de pågående förlusterna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 61 388 SEK till 230 117 SEK, en tillväxt på 274.9%. Denna kraftiga ökning, trots det negativa resultatet, tyder på att företaget har fått nytt kapital tillskott genom emissioner eller insatser från moderbolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 5 740 SEK till 182 568 SEK, en tillväxt på 2999900.0%. Denna exceptionella ökning tyder på att företaget har påbörjat kommersialisering av sina utvecklade produkter eller tjänster.

Huvudrisker

  • Företaget har fortsatt stora förluster på -131 271 000 SEK trots förbättrad lönsamhet
  • Tillgångarna minskade med 6.8% till 816 475 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller nedskrivningar
  • Den extremt höga omsättningstillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 2999900.0% visar stor marknadspotential för produkterna
  • Resultatet förbättrades med 59.4%, vilket indikerar att företaget är på väg mot lönsamhet
  • Eget kapital ökade med 274.9% till 230 117 SEK, vilket ger bättre finansiell stabilitet