5 389 000 SEK
Omsättning
▼ 3,1%
-26 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 107,7%
26%
Soliditet
God
−0,5%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 102 256 SEK
Skulder:-3 035 300 SEK
Substansvärde:862 966 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

En del av bolagets intäkter avser uppfödarpremier som avser en ersättning som utbetalas till bolaget om hästar som har fötts upp av bolaget placerar sig så väl i de lopp som de ställer upp i.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • En del av bolagets intäkter avser uppfödarpremier som utbetalas när hästar som födts upp av bolaget placerar sig väl i lopp de ställer upp i

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på finansiell utmaning med en negativ resultatutveckling trots etablerad verksamhet sedan 1940. Omsättningen har minskat med 3,1% och företaget gick från en vinst på 339 000 SEK till en förlust på 26 000 SEK, vilket indikerar lönsamhetsproblem. Den marginella förbättringen i eget kapital på 2,0% är positiv men otillräcklig för att motverka de negativa trenderna. Soliditeten på 26,0% är acceptabel men inte stark, vilket placerar företaget i en sårbar position vid fortsatta förluster.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver stuteriverksamhet med hingststation samt uppfödning av hästar med säte i Flen. Verksamheten är etablerad sedan 1940 och inkluderar intäkter från uppfödarpremier som ersättning när uppfödda hästar presterar väl i lopp. Denna verksamhetsmodell är typiskt cyklisk och prestationsberoende.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades dramatiskt från en vinst på 339 000 SEK till en förlust på 26 000 SEK, en negativ förändring på 365 000 SEK eller 107,7%. Denna svängning indikerar instabil lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 26,0% ligger inom acceptabla nivåer men är inte stark. För ett företag med prestationsberoende intäkter är denna nivå tillräcklig men skulle behöva förbättras för att möta eventuella framtida förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade marginellt från 846 288 SEK till 862 966 SEK, en förbättring på 16 678 SEK eller 2,0%. Denna ökning skedde trots förluståret, vilket kan tyda på justeringar i balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 985 407 SEK till 5 691 244 SEK, en nedgång på 294 163 SEK eller 3,1%. Detta visar en negativ trend i intäktsutvecklingen.

Huvudrisker

  • Förlust på 26 000 SEK efter tidigare vinst visar på instabil lönsamhet
  • Omsättningsminskning på 294 163 SEK indikerar minskade intäkter
  • Resultattillväxt på -107,7% visar dramatisk försämring i lönsamhet
  • Tillgångsminskning på 73 425 SEK kan tyda på nedskalning eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Marginell ökning av eget kapital med 16 678 SEK trots förlust visar finansiell resiliens
  • Etablerad verksamhet sedan 1940 ger erfarenhet och varumärkesvärde
  • Uppfödarpremier-systemet ger incitament för kvalitetsuppfödning och kan generera högre intäkter vid goda prestationer