526 000 SEK
Omsättning
▼ 29,2%
-266 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 402,3%
42,3%
Soliditet
Mycket God
−26,2%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 369 193 SEK
Skulder:-3 102 588 SEK
Substansvärde:2 266 605 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det helägda dotterbolaget Inglar AB (org.nr. 556196-4544) har under räkenskapsåret sålt sin färgverksamhet via inkråmsöverlåtelse. Ny ägare bedriver verksamheten vidare i FLEV Aktiebolags fastighet via hyreskontrakt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Dotterbolaget Inglar AB har sålt sin färgverksamhet via inkråmsöverlåtelse under räkenskapsåret
  • Ny ägare bedriver den tidigare verksamheten i FLEV Aktiebolags fastighet via hyreskontrakt
  • Företaget har omorienterats från färgtillverkning till fastighetsförvaltning som huvudverksamhet

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget genomgår en betydande omstrukturering där den tidigare kärnverksamheten i färgindustrin har avyttrats och ersatts med fastighetsförvaltning. Denna förändring speglas i en kraftig försämring av de finansiella nyckeltalen med minskad omsättning, förlustresultat och nedgång i eget kapital. Trots de negativa trenderna uppvisar företaget fortfarande en stabil soliditet på över 40%, vilket ger ett visst skydd under omställningsfasen.

Företagsbeskrivning

Företaget har historiskt bedrivit tillverkning och försäljning av färg för lackerande industri men har under 2023 sålt denna verksamhet och omorienterat sig till fastighetsförvaltning i egen fastighet. Med ett registreringsdatum 1989 är detta ett etablerat företag som nu genomgår en grundläggande förändring av sin affärsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades kraftigt från en vinst på 88 000 SEK till en förlust på 266 000 SEK, en negativ förändring på 354 000 SEK. Detta beror sannolikt på omställningskostnader och förlust av lönsam verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 42,3% är fortfarande acceptabel och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur trots förluståret, vilket ger utrymme för omställningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 532 850 SEK till 2 266 605 SEK, en nedgång på 266 245 SEK, vilket direkt motsvarar årets förlust och visar hur resultatet påverkar företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 186 304 SEK till 1 017 525 SEK, en nedgång på 168 779 SEK (-14,2%), vilket reflekterar avyttrandet av färgverksamheten och övergången till fastighetsförvaltning med lägre omsättningspotential.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatförsämring med en förlust på 266 000 SEK efter tidigare vinst
  • Minskad omsättning på 168 779 SEK indikerar lägre intäktsbas under omställningen
  • Nedgång i eget kapital med 266 245 SEK försvagar företagets finansiella styrka
  • Osäkerhet kring lönsamheten i den nya fastighetsförvaltningsverksamheten

Möjligheter

  • Stabil soliditet på 42,3% ger finansiell stabilitet under omställningsfasen
  • Fastighetsförvaltning kan erbjuda mer stabila intäkter än den tidigare verksamheten
  • Befintlig fastighetstillgång på 5 369 193 SEK utgör en solid bas för ny verksamhet
  • Hyresintäkter från den tidigare verksamheten som nu bedrivs i företagets fastighet

Trendanalys

Företaget visar en tydligt negativ utveckling med kraftigt fallande omsättning som sjunkit från 750 000 SEK till 526 000 SEK under perioden. Resultatet är mycket ostabilt med svåra förluster 2022 och 2024, vilket indikerar en utmanad lönsamhet. Trots detta har eget kapital och soliditet förblått relativt stabila, vilket tyder på att företaget har en viss finansiell buffert. Tillgångarna har nått en topp 2022 men minskar därefter, vilket kan bero på nedskalning eller avveckling av tillgångar. Den negativa vinstmarginalen 2024 på -26,2% bekräftar lönsamhetsproblemen. Trenderna pekar på en fortsatt utmanad verksamhet med behov av att vända både omsättnings- och lönsamhetsutvecklingen för att säkerställa långsiktig hållbarhet.