17 262 220 SEK
Omsättning
▲ 23,9%
2 330 158 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 383,4%
61,7%
Soliditet
Mycket God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 359 306 SEK
Skulder:-3 432 117 SEK
Substansvärde:4 351 320 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med en dramatisk vändning från förlust till hög lönsamhet. Den betydande omsättningstillväxten på 23,9% kombinerat med en resultatförbättring på 383,4% indikerar en framgångsrik omställning eller förbättrad verksamhetseffektivitet. Den höga soliditeten på 61,7% ger företaget finansiell styrka och god kreditvärdighet. Alla nyckeltal pekar mot en mycket positiv utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom grafisk industri med fokus på tillverkning av klichéer, en traditionell men specialiserad del av tryckeribranschen. Etablerat 1989 har företaget lång erfarenhet i sin nisch, vilket tyder på specialkompetens och etablerade kundrelationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -822 146 SEK till en vinst på 2 330 158 SEK, en positiv förändring på 3 152 304 SEK. Denna vändning till en hög vinstmarginal på 13,1% indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 61,7% är mycket hög och indikerar ett lågt belånat företag med god finansiell hälsa och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 973 137 SEK till 4 351 320 SEK, en tillväxt på 1 378 183 SEK eller 46,4%. Denna förstärkning är direkt kopplad till årets starka resultat och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 13 989 116 SEK till 17 740 432 SEK, en stark tillväxt på 3 751 316 SEK eller 23,9%. Detta visar på ökad efterfrågan eller framgångsrika försäljningsinsatser.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet (klichéer) kan vara sårbar för den långsiktiga strukturomvandlingen mot digitala medier
  • Den snabba tillväxten ställer krav på kontinuerlig kapitaltillgång för att finansiera ökade tillgångar på 3 012 410 SEK

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 13,1% ger utrymme för framtida investeringar och utdelning till ägarna
  • Stark tillväxt i både omsättning (+23,9%) och resultat (+383,4%) skapar momentum för fortsatt expansion
  • Den höga soliditeten på 61,7% ger goda förutsättningar för att ta lån till förmånliga villkor vid behov

Trendanalys

Alla tillgängliga trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+23,9%), resultat (+383,4%), eget kapital (+46,4%) och tillgångar (+41,0%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla nyckeltal indikerar en mycket stark och bred förbättring av företagets totala prestation.