20 677 000 SEK
Omsättning
▼ 10,8%
6 817 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 35,2%
60%
Soliditet
Mycket God
32,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:32 192 471 SEK
Skulder:-11 232 965 SEK
Substansvärde:12 313 455 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med tydliga motsättningar mellan lönsamhetstillbakagång och kapitaltillväxt. Trots en betydande minskning av både omsättning (-10.8%) och resultat (-35.2%) har företaget kraftigt stärkt sin balansräkning med en tillgångstillväxt på 53.1% och en ökning av eget kapital med 43.7%. Den mycket höga vinstmarginalen på 32.8% och soliditeten på 60.0% indikerar ett företag med god lönsamhet och finansiell styrka, men den negativa utvecklingen i rörelseresultatet är anmärkningsvärd.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning och leasing av utrustning, maskiner och materiella tillgångar, en verksamhet som typiskt kräver betydande kapitalinvesteringar i tillgångar men som kan generera stabila intäkter över tid. Denna verksamhetsmodell förklarar den höga tillgångsbasen och den starka soliditeten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 10 516 000 SEK till 6 817 000 SEK, en minskning med 3 699 000 SEK eller 35.2%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket indikerar tryck på marginalerna eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 60.0% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt, vilket visar att företaget har låg belåning och god förmåga att motstå finansiella nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 566 756 SEK till 12 313 455 SEK, en tillväxt med 3 746 699 SEK. Denna förbättring kan delvis förklaras av att årets resultat på 6 817 000 SEK har tillförts kapitalet, vilket indikerar stark kapitalbildning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 23 200 880 SEK till 20 782 228 SEK, en nedgång med 2 418 652 SEK eller 10.8%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller försäljning av tillgångar.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 35.2% trots mycket hög vinstmarginal är en varningssignal för lönsamhetsutvecklingen
  • Omsättningsnedgång på 10.8% kan indikera konkurrensproblem eller svag efterfrågan på företagets uthyrningstjänster
  • Betydande tillgångstillväxt på 53.1% måste generera tillräcklig avkastning för att motivera investeringarna

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 60.0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan ökad belåning
  • Mycket hög vinstmarginal på 32.8% visar att kärnverksamheten är mycket lönsam när den väl genererar intäkter
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 43.7% stärker företagets finansiella fundament och krisberedskap

Trendanalys

Företaget befinner sig i en omvandlingsfas där balansräkningen stärks avsevärt (+53.1% tillgångar, +43.7% eget kapital) samtidigt som rörelseresultatet försämras (-35.2% resultat, -10.8% omsättning). Denna kombination kan tyda på betydande investeringar i nya tillgångar som ännu inte genererat full avkastning, eller en strategisk ompositionering av verksamheten.