191 000 SEK
Omsättning
▼ 34,8%
188 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,6%
66%
Soliditet
Mycket God
73,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:493 934 SEK
Skulder:-165 888 SEK
Substansvärde:328 046 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med både positiva och negativa trender. Trots en kraftig nedgång i omsättning med 34,8% har företaget lyckats upprätthålla en mycket hög vinstmarginal på 73,6% och genererat ett starkt resultat på 188 000 SEK. Den betydande ökningen av eget kapital med 83,8% och en soliditet på 66,0% indikerar god finansiell styrka. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering där fokus har legat på lönsamhet snarare än volymtillväxt, vilket kan tyda på en strategisk anpassning till marknadsförhållanden.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fiskeriverksamhet med inriktning på fiske, rökeri, förädling och sjötransporter från Utvalnäs. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med behov av fartyg och bearbetningsutrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på 493 934 SEK. Den höga vinstmarginalen är typisk för nischade livsmedelsproducenter med egen förädling.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade marginellt från 193 000 SEK till 188 000 SEK, en nedgång på endast 5 000 SEK eller 2,6%. Den minimala resultatförsämringen trots stor omsättningsminskning visar på effektiv kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 66,0% är mycket stark och indikerar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade dramatiskt från 178 531 SEK till 328 046 SEK, en ökning med 149 515 SEK eller 83,8%. Denna kraftiga ökning, som är betydligt högre än årets resultat, tyder på att företaget har fått nytt kapital tillfört, troligen genom nyemission eller insatser från ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 343 002 SEK till 255 534 SEK, en nedgång på 87 468 SEK eller 34,8%. Detta kan tyda på minskade försäljningsvolymer, prispress eller strategisk omfokusering.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 34,8% kan indikera förlorade marknadsandelar eller strukturella problem i försäljningen
  • Beroende av en mycket hög vinstmarginal som kan vara svår att upprätthålla långsiktigt
  • Begränsad omsättningsvolym på 255 534 SEK ger små marginaler för fel

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 66,0% ger god finansieringskapacitet för framtida investeringar
  • Mycket hög vinstmarginal på 73,6% visar på effektiv verksamhet och potentiellt unika produkter
  • Kraftigt ökad kapitalbas med 149 515 SEK ger möjlighet till expansion och investeringar

Trendanalys

Blandade trender med tydlig polarisering: mycket negativ omsättningstillväxt (-34,8%) men samtidigt mycket positiv tillväxt i eget kapital (+83,8%) och tillgångar (+16,8%). Resultatet har stabiliserats på en hög nivå trots omsättningsfall. Detta mönster tyder på en strategisk omställning snarare än en ren nedgång.