896 704 SEK
Omsättning
▼ 13,7%
138 141 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,8%
87,8%
Soliditet
Mycket God
13%
Vinstmarginal
Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-05

Substansvärdering

Tillgångar:389 297 SEK
Skulder:-47 698 SEK
Substansvärde:341 599 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsförbättringar men samtidigt en tydlig försämring i rörelseresultatet. Den höga soliditeten på 87.8% indikerar ett mycket stabilt kapitalunderlag och låg finansiell risk. Trots att omsättningen ökade marginellt från 1 039 151 SEK till 1 063 204 SEK, sjönk resultatet markant från 186 176 SEK till 138 141 SEK, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den starka tillväxten i eget kapital (+47.4%) och tillgångar (+22.4%) visar dock att företaget har god kapitalbildningsförmåga och investerar i framtiden.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom plåtarbeten, teknisk isolering, rörmärkning, brandtätning och diverse byggarbeten. Detta är en bransch med konjunkturkänslighet och konkurrens, där projektbaserad verksamhet kan leda till fluktuationer i både omsättning och lönsamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt med 48 035 SEK från 186 176 SEK till 138 141 SEK, en minskning på 25.8%. Denna försämring, trots en något högre omsättning, pekar på betydligt sämre lönsamhet och ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 87.8% är exceptionellt hög och visar att nästan alla tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta placerar företaget i en mycket låg riskzon och ger goda förutsättningar att ta lån för framtida investeringar om så önskas.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt med 109 884 SEK från 231 715 SEK till 341 599 SEK. Denna starka tillväxt på 47.4% har sannolikt drivits av årets resultat och eventuella insättningar från ägarna, vilket förstärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 24 053 SEK från 1 039 151 SEK till 1 063 204 SEK, vilket är en marginell tillväxt på 2.3%. Denna lilla ökning står i kontrast till den beräknade omsättningstillväxten på -13.7%, vilket indikerar att jämförelsen kanske görs mot ett annat referensår eller att det finns en oklarhet i datan.

Huvudrisker

  • Kraftigt sjunkande lönsamhet där vinsten minskade med 48 035 SEK trots något högre omsättning, vilket är en varningssignal.
  • Omsättningstillväxten är mycket blygsam och enl. trendberäkning negativ, vilket kan indikera utmaningar med att växa eller förlora marknadsandelar.
  • Branschens konjunkturkänslighet utgör en risk vid en eventuell nedgång i byggsektorn.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med en soliditet på 87.8% och ett eget kapital på 341 599 SEK ger en mycket stabil platform för framtida investeringar och expansion.
  • Tillgångarna ökade med över 22% till 389 297 SEK, vilket kan tyda på investeringar i maskiner eller utrustning som kan bära framtida tillväxt.
  • Den höga vinstmarginalen på 13.0%, trots försämring, visar att företaget fortfarande är lönsamt och har en sund affärsmodell.