224 004 SEK
Omsättning
▼ 24,2%
39 477 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 66,2%
93,4%
Soliditet
Mycket God
17,5%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-30

Substansvärdering

Tillgångar:270 272 SEK
Skulder:-17 915 SEK
Substansvärde:252 357 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark soliditet men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Trots en hög vinstmarginal på 17.5% har både omsättning och resultat minskat kraftigt (-24.2% respektive -66.2%), vilket indikerar en betydande kontraktion i verksamheten. Den positiva utvecklingen i eget kapital (+14.2%) är främst en följd av årets vinst, men den totala tillgångsminskningen (-5.7%) pekar på en avveckling eller nedskalning. Företaget verkar vara i en omställningsfas där lönsamheten per krona omsättning är god, men den totala verksamhetsvolymen är i stark nedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom traktor- och grävmaskinsarbeten, maskinuthyrning samt konsulttjänster inom ekonomi och fastighetsförvaltning. Denna diversifierade verksamhetsmodell med både fysisk utrustning och tjänsteerbjudande kan förklara den höga vinstmarginalen men också göra företaget känsligt för fluktuationer i bygg- och fastighetssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 116 644 SEK till 39 477 SEK, en minskning med 77 167 SEK (-66.2%). Denna kraftiga resultatnedgång är mer markant än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på oflexibla kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 93.4% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder. Detta ger en stark finansiell buffert men kan också indikera en försiktig eller inaktiv investeringspolicy.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 221 069 SEK till 252 357 SEK, en förbättring med 31 288 SEK (+14.2%). Denna ökning beror helt på att årets vinst på 39 477 SEK lades till i kapitalet, vilket kompenserar för eventuella utdelningar eller förluster.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 295 349 SEK till 226 004 SEK, en nedgång med 69 345 SEK (-24.2%). Detta indikerar en betydande minskning av intäktsgenererande verksamhet.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 69 345 SEK (-24.2%) signalerar en svag marknadsposition eller förlust av kunder.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 77 167 SEK (-66.2%), vilket hotar företagets långsiktiga lönsamhet.
  • Minskande tillgångar på 16 259 SEK (-5.7%) kan tyda på att företaget säljer av kapital eller inte investerar för framtiden.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 93.4% ger ett starkt skydd mot kriser och möjlighet att investera eller expandera utan extern finansiering.
  • En vinstmarginal på 17.5% visar att företaget är mycket lönsamt per krona omsättning när verksamheten väl finns.
  • Eget kapital ökade med 31 288 SEK till 252 357 SEK, vilket stärker den finansiella basen för framtida satsningar.