3 648 000 SEK
Omsättning
▲ 19,9%
266 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 27,7%
38,5%
Soliditet
God
7,3%
Vinstmarginal
Stabil
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-03-31

Substansvärdering

Tillgångar:2 521 928 SEK
Skulder:-1 518 687 SEK
Substansvärde:813 241 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolagets verksamhet har i allt väsentligt pågått i normal omfattning.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskade tillgångar. Den höga soliditeten på 38,5% ger en god finansiell stabilitet trots de motstridiga trenderna. Företaget verkar vara i en omställningsfas där ökad omsättning inte har gett motsvarande resultatförbättring, vilket kan tyda på effektivitetsutmaningar eller investeringar som ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tjänster inom naturvård och trädfällning med säte i Stockholm. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara beroende av säsongsvariationer och offentliga upphandlingar, vilket kan förklara variationer i resultat och tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 368 000 SEK till 266 000 SEK, en nedgång på 27,7% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 38,5% är god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med en betydande andel eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 576 483 SEK till 813 241 SEK, en förbättring på 41,1% som främst kan förklaras av årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 059 158 SEK till 3 648 011 SEK, en stark tillväxt på 19,9% som indikerar god marknadsframgång och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade med 27,7% trots ökad omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 30,4% från 3 625 764 SEK till 2 521 928 SEK, vilket kan påverka verksamhetens kapacitet
  • Avtagande lönsamhet vid ökad omsättning kan tyda på otillräckliga priser eller stigande kostnader

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 19,9% visar på god marknadsposition och efterfrågan på tjänsterna
  • Eget kapital ökade med 41,1% till 813 241 SEK, vilket ger bättre finansiell styrka för framtida investeringar
  • God soliditet på 38,5% ger goda förutsättningar för att ta lån eller investera i verksamhetens expansion

Trendanalys

Företaget visar positiva trender inom omsättning (+19,9%) och eget kapital (+41,1%) men negativa trender inom resultat (-27,7%) och tillgångar (-30,4%). Denna motstridiga utveckling tyder på att företaget lyckats öka sin försäljning men samtidigt tappat i effektivitet och kapitalanvändning.