2 463 315 SEK
Omsättning
▲ 7,4%
506 823 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 37,2%
94,4%
Soliditet
Mycket God
20,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 861 435 SEK
Skulder:-103 993 SEK
Substansvärde:1 757 442 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den mycket höga soliditeten på 94,4% kombinerat med en vinstmarginal på 20,6% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Alla nyckeltal visar tydliga förbättringstrender, vilket pekar på ett välskött företag i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadarbeten och är baserat i Västra Götaland. Det registrerades 2019 och har sedan dess etablerat sig med en stabil tillväxt och hög lönsamhet, vilket är imponerande för ett relativt ungt företag i en konkurrensutsatt bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 369 480 SEK till 506 823 SEK, en ökning med 37,2% som indikerar effektivitetförbättringar och bättre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 94,4% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger stor finansiell styrka och låg risknivå.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 355 204 SEK till 1 757 442 SEK, en tillväxt på 29,7% som främst drivs av det starka resultatet och ökad kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 294 681 SEK till 2 463 315 SEK, en tillväxt på 7,3% som visar en stabil expansion av verksamheten.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek med en omsättning på 2,5 miljoner kronor gör det potentiellt sårbart för större konkurrenter eller plötsliga marknadsförändringar
  • Den extremt höga soliditeten kan indikera en försiktig finansieringsstrategi som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter genom utebliven hävstångseffekt

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 20,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Stark tillväxt i resultat med 37,2% visar på god förmåga att skalera verksamheten lönsamt
  • Hög soliditet ger utmärkta förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor vid behov av expansion

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+7,3%), resultattillväxt (+37,2%), eget kapital tillväxt (+29,7%) och tillgångstillväxt (+18,1%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas.