327 000 SEK
Omsättning
▲ 74,9%
183 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 863,2%
89%
Soliditet
Mycket God
56,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:425 453 SEK
Skulder:-45 440 SEK
Substansvärde:380 013 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under verksamhetsåret har ägarens enskilda verksamhet lagts in i bolaget vilket innebär högre omsättning och resultat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Under verksamhetsåret har ägarens enskilda verksamhet lagts in i bolaget vilket innebär högre omsättning och resultat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med dramatiska förbättringar på alla nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 56,1% och soliditeten på 89,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Den massiva tillväxten i både omsättning och resultat tyder på en strukturell förändring snarare än organisk tillväxt, vilket bekräftas av den viktiga händelsen under året.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1994 med säte i Halmstad. Den dramatiska förändringen i siffrorna under 2023 tyder på att verksamheten genomgått en betydande omstrukturering där ägarens tidigare enskilda verksamhet har integrerats i bolaget.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 19 000 SEK till 183 000 SEK, en ökning på 863,2%. Den extremt höga vinstmarginalen på 56,1% indikerar mycket effektiv verksamhet eller specifika förhållanden kring verksamhetsöverföringen.

Soliditet: Soliditeten på 89,0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 234 622 SEK till 380 013 SEK, en tillväxt på 62,0%. Denna ökning kan till stor del förklaras av det starka resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 187 014 SEK till 327 134 SEK, en tillväxt på 74,9%. Denna betydande ökning förklaras av att ägarens enskilda verksamhet lagts in i bolaget.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla framöver eftersom den delvis beror på en engångsförändring
  • Företagets relativt låga omsättning på 327 134 SEK trots att det är etablerat sedan 1994 kan indikera en begränsad marknad eller verksamhetsomfattning
  • Den dramatiska förändringen i verksamhetsstruktur kan medföra operativa utmaningar i integrationsprocessen

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 89,0% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan behov av extern finansiering
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 56,1% indikerar en mycket lönsam verksamhetsmodell med goda framtidsutsikter
  • Integrationen av ägarens enskilda verksamhet skapar potentiella stordriftsfördelar och effektiviseringsmöjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +74,9%, resultattillväxt +863,2%, eget kapitaltillväxt +62,0% och tillgångstillväxt +77,9%. Dessa dramatiska förbättringar indikerar en strukturell förändring i verksamheten snarare än gradvis organisk tillväxt.