2 920 617 SEK
Omsättning
▲ 3,1%
465 985 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,4%
80,7%
Soliditet
Mycket God
15,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 906 496 SEK
Skulder:-327 667 SEK
Substansvärde:1 378 829 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka fundament men oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 80,7% och betydande tillväxt i eget kapital (+48,0%) visar på ett mycket stabilt företag med god finansiell hälsa. Omsättningen växer marginellt (+3,1%), vilket indikerar en viss positiv marknadsutveckling. Den mest anmärkningsvärda trenden är dock den kraftiga resultatnedgången på -13,4% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre lönsamhet i verksamheten. Företaget befinner sig i en position där dess finansiella styrka möter operativa utmaningar.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat konsultbolag (registrerat 2016) som kombinerar redovisningskonsultverksamhet via SRF med fastighetsmäkleri via FMF. Denna dubbla verksamhetsmodell är typisk för små konsultföretag där auktorisationer ger trovärdighet, men kräver samtidigt kontinuerliga investeringar i certifieringar och fortbildning. Kombinationen av tjänste- och transaktionsbaserad verksamhet skapar en diversifierad intäktsmodell.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 537 852 SEK till 465 985 SEK, en minskning med 71 867 SEK eller -13,4%, vilket är oroande då vinsten faller trots högre omsättning och indikerar ökade kostnader eller sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 80,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med låg belåning. Detta ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 931 885 SEK till 1 378 829 SEK, en tillväxt på 446 944 SEK eller +48,0%, vilket främst beror på att årets resultat (465 985 SEK) har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 835 421 SEK till 2 968 865 SEK, en positiv tillväxt på 133 444 SEK eller +3,1%, vilket visar att företaget lyckas öka sina intäkter trots den svaga resultatutvecklingen.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på -13,4% trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem eller okontrollerade kostnadsökningar.
  • Vinstmarginalen sjunker från föregående års nivå (ca 19%) till 15,7%, vilket pekar på tryck på priserna eller höjda omkostnader i verksamheten.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 80,7% ger utrymme för investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering.
  • Tillgångstillväxt på +17,7% till 1 906 496 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtiden.
  • Stadig omsättningstillväxt på +3,1% visar att företaget fortfarande har relevans på marknaden och kan öka sina intäkter.