26 127 600 SEK
Omsättning
▲ 6,6%
10 049 926 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 19,3%
12,7%
Soliditet
Stabil
38,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
8 600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-17

Substansvärdering

Tillgångar:91 826 129 SEK
Skulder:-80 167 591 SEK
Substansvärde:11 658 538 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla områden. Den mycket höga vinstmarginalen på 38,4% kombinerat med en resultattillväxt på 19,3% indikerar en mycket lönsam verksamhet med god kostnadskontroll. Den kraftiga tillgångstillväxten på 48,2% tyder på betydande investeringar eller expansion, medan soliditeten på 12,7% trots den höga lönsamheten visar på ett högt belåningsgrad som kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver insamling och försäljning av metaller från kremationer, vilket är en nischad verksamhet med specifika källor till intäkter. Den höga vinstmarginalen är typisk för denna typ av verksamhet där råvarukostnaderna är låga eller obefintliga, medan omsättningen genereras från försäljning av återvunna ädelmetaller.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 8 423 811 SEK till 10 049 926 SEK, en ökning med 1 626 115 SEK eller 19,3%, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 12,7% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket kan medföra finansiell sårbarhet vid försämrade förhållanden trots den höga lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 9 988 846 SEK till 11 658 538 SEK, en tillväxt på 16,7% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 24 561 847 SEK till 26 191 390 SEK, en tillväxt på 6,5% som visar en stabil utveckling i kärnverksamheten.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 12,7% skapar finansiell sårbarhet vid oförutsedda händelser eller nedgångar i verksamheten
  • Kraftig tillgångstillväxt på 48,2% (från 61 965 163 SEK till 91 826 129 SEK) kan indikera höga skulder som ökar företagets finansiella risk
  • Verksamheten är beroende av specifika källor till metaller från kremationer, vilket skapar koncentrationsrisk

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 38,4% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Resultattillväxt på 19,3% överträffar omsättningstillväxten, vilket visar på förbättrad effektivitet och skalbarhet
  • Stark tillväxt i eget kapital på 16,7% stärker företagets finansiella bas trots den låga soliditeten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+6,5%), resultat (+19,3%), eget kapital (+16,7%) och tillgångar (+48,2%). Den kombinationen av omsättningsökning och ännu starkare resultatökning indikerar en mycket effektiv verksamhet som lyckas skala upp samtidigt som lönsamheten förbättras. Den exceptionella tillgångstillväxten pekar dock mot en betydande expansion eller investeringsaktivitet som kan förklara den låga soliditeten.