76 354 000 SEK
Omsättning
▲ 111,7%
1 150 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 52,7%
12,3%
Soliditet
Stabil
1,5%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:18 665 769 SEK
Skulder:-16 375 831 SEK
Substansvärde:2 289 938 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt med en mer än fördubbling av omsättningen och en betydande ökning av både resultat och eget kapital. Denna expansion har dock finansierats med skulder, vilket framgår av den låga soliditeten. Företaget befinner sig i en fas av kraftig expansion där vinstmarginalerna pressas, vilket är typiskt för snabb tillväxt, men den finansiella strukturen bär på risker.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom livsmedelsframställning, en bransch som ofta kännetecknas av hård konkurrens och smala marginaler. Det har varit registrerat sedan 2014, vilket indikerar att det är ett etablerat företag som genomgår en mycket kraftig expansionsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 753 000 SEK till 1 150 000 SEK, en tillväxt på 52.7%. Även om vinsten ökar, så växer den i lägre takt än omsättningen, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre marginaler på den nya försäljningen.

Soliditet: Soliditeten på 12.3% är låg och ligger under den nivå som generellt anses vara trygg för ett tillverkningsföretag. Detta innebär att företaget är starkt skuldsatt och kan vara sårbart för räntehöjningar eller en nedgång i försäljningen.

Eget kapital: Eget kapital fördubblades nästan från 1 139 427 SEK till 2 289 938 SEK. Denna ökning beror sannolikt huvudsakligen på att årets vinst har bibehållits i bolaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 37 789 179 SEK till 77 078 074 SEK, en tillväxt på 111.7%. Detta visar att företaget har lyckats skaffa sig betydligt större marknadsandelar eller lanserat framgångsrika produkter.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 12.3% utgör en betydande finansiell risk och gör företaget sårbart för ekonomiska nedgångar.
  • Vinstmarginalen är låg på 1.5%, vilket innebär att små försämringar i kostnader eller priser snabbt kan eliminera vinsten.
  • Den snabba tillväxten har finansierats med skulder, vilket syns i att tillgångarna växte med 58.5% till 18 665 769 SEK, vilket ökar företagets finansiella belåning.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark omsättningstillväxt på +111.7% visar att företaget har ett starkt marknadsgenomslag och god potential för framtida lönsamhet om marginalerna kan förbättras.
  • Resultattillväxten på +52.7% till 1 150 000 SEK visar att företaget kan generera ökade vinster trots en expansiv fas.
  • Eget kapital har mer än fördubblats på ett år, vilket stärker företagets kapitalbas och ger en bättre utgångspunkt för framtida investeringar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: Omsättning (+111.7%), Resultat (+52.7%), Eget kapital (+101.0%) och Tillgångar (+58.5%). Trenden är entydigt positiv och pekar på en mycket expansiv fas, men den låga soliditeten och vinstmarginalen kvarstår som viktiga brister i den finansiella hälsan.