50 935 000 SEK
Omsättning
▼ 8,4%
1 703 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 47,4%
66,2%
Soliditet
Mycket God
3,3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:22 821 545 SEK
Skulder:-7 602 779 SEK
Substansvärde:14 629 766 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en stark balansräkning men utmaningar i rörelseresultatet. Den höga soliditeten på 66,2% ger god finansiell stabilitet, men både omsättning och resultat har minskat markant jämfört med föregående år. Eget kapital har förbättrats tack vare årets vinst, vilket är positivt. Företaget verkar vara etablerat sedan 1996 men genomgår en period med sämre lönsamhet och minskad omsättning.

Företagsbeskrivning

Bolaget tillverkar fanerprodukter för storköksgrossister, presentmarknaden och möbelindustrin med säte i Mörbylånga kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt beroende av konjunkturen i bygg- och möbelsektorn samt konsumenternes köpkraft.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 3 236 000 SEK till 1 703 000 SEK, en minskning på 47,4%. Denna kraftiga nedgång i lönsamhet är oroväckande trots att företaget fortfarande är vinstgivande.

Soliditet: Soliditeten på 66,2% är mycket stark och visar att företaget har låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 13 214 358 SEK till 14 629 766 SEK, en tillväxt på 10,7%. Denna förbättring beror på att årets vinst tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 55 677 981 SEK till 51 905 026 SEK, en nedgång på 8,3%. Detta indikerar svagare efterfrågan eller minskade ordervolymer.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 47,4% från 3 236 000 SEK till 1 703 000 SEK
  • Omsättningsnedgång på 8,3% från 55 677 981 SEK till 51 905 026 SEK
  • Låg vinstmarginal på endast 3,3% som begränsar investeringsmöjligheter
  • Minskande tillgångar från 23 615 104 SEK till 22 821 545 SEK kan indikera nedskalning

Möjligheter

  • Mycket stark soliditet på 66,2% ger god kreditvärdighet och buffert mot konjunkturnedgångar
  • Eget kapital ökade med 1 415 408 SEK till 14 629 766 SEK vilket stärker balansräkningen
  • Företaget är fortfarande vinstgivande trots utmaningar
  • Etablerad verksamhet sedan 1996 visar på erfarenhet och överlevnadsförmåga