7 428 000 SEK
Omsättning
▼ 9,5%
741 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 42%
85,9%
Soliditet
Mycket God
10%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 211 195 SEK
Skulder:-1 016 449 SEK
Substansvärde:6 194 746 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex bild med motsägelsefulla trender. Trots en minskad omsättning på 9.5% har företaget lyckats öka resultatet med 42.0%, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten eller förbättrade marginaler. Den höga soliditeten på 85.9% ger ett mycket starkt skydd mot ekonomiska nedgångar. Samtidigt visar minskande tillgångar på 14.4% att företaget kan ha sålt av tillgångar eller genomgått en omstrukturering. Ökningen av eget kapital med 12.4% stärker företagets långsiktiga stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat tillverknings- och handelsföretag inom betongartiklar och byggmaterial, verksamt sedan 1989. Verksamheten bedrivs i egen fastighet i Norränge Arbrå med kontor, lager och produktionslokaler. Som tillverkare av betongartiklar är företaget typiskt exponerat mot konjunktursvängningar i byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 522 000 SEK till 741 000 SEK, en ökning med 219 000 SEK eller 42.0%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar starkare lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 85.9% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med minimala skulder i förhållande till tillgångarna, vilket ger stor finansiell flexibilitet och låg risk för kreditgivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 509 762 SEK till 6 194 746 SEK, en tillväxt på 684 984 SEK eller 12.4%. Denna ökning beror sannolikt på återinvesterat vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 229 767 SEK till 7 427 866 SEK, en nedgång på 801 901 SEK eller 9.5%. Denna minskning kan tyda på lägre efterfrågan eller mindre orderunderlag.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 9.5% till 7 427 866 SEK kan indikera minskad marknadsandel eller svagare efterfrågan
  • Tillgångsminskning på 14.4% till 7 211 195 SEK kan tyda på avveckling av verksamhetsområden eller försäljning av tillgångar
  • Byggsektorns konjunkturkänslighet utgör en potentiell risk för framtida intäkter

Möjligheter

  • Resultatförbättring på 42.0% till 741 000 SEK visar förmåga att öka lönsamhet trots lägre omsättning
  • Exceptionellt hög soliditet på 85.9% ger utrymme för investeringar eller expansion utan extern finansiering
  • Stadig vinstmarginal på 10.0% klassificerad som stabil indikerar hållbar affärsmodell
  • Tillväxt i eget kapital med 12.4% stärker företagets finansiella grundval