7 692 659 SEK
Omsättning
▲ 4,8%
677 484 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37%
54,2%
Soliditet
Mycket God
8,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:754 348 SEK
Skulder:-303 812 SEK
Substansvärde:246 536 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en oroande negativ utveckling trots en blygsam omsättningsökning. Resultatet har mer än halverats, eget kapital har minskat kraftigt och tillgångarna har reducerats med över 40%. Den positiva omsättningstillväxten på 4,8% indikerar att kundunderlaget finns kvar, men lönsamheten har försämrats dramatiskt. Företaget verkar befinna sig i en svår finansiell omställning där kapitalbasen har urholkats avsevärt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av förråd till både företag och privatpersoner, vilket typiskt är en relativt stabil verksamhet med förutsägbara intäkter. Branschen brukar ha låga rörliga kostnader och god marginalpotential, vilket gör resultatnedgången extra anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 1 074 920 SEK till 677 484 SEK, en minskning på 397 436 SEK eller 37,0%, vilket indikerar allvarliga lönsamhetsproblem trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 54,2% är fortfarande acceptabel men har sannolikt försämrats betydligt från föregående år. Detta visar att företaget fortfarande har mer eget kapital än skulder, men trenden är starkt negativ.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 676 532 SEK till 246 536 SEK, en reduktion på 429 996 SEK eller 63,6%, vilket starkt påverkar företagets finansiella stabilitet och framtida investeringsmöjligheter.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 340 982 SEK till 7 692 659 SEK, en positiv tillväxt på 4,8% som visar att företaget fortfarande har ett aktivt kundunderlag.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatminskning på 37,0% trots ökad omsättning indikerar allvarliga kostnadsproblem eller extraordinära utgifter
  • Eget kapital har reducerats med 429 996 SEK vilket begränsar företagets möjligheter till framtida investeringar och expansion
  • Tillgångarna har minskat med 596 271 SEK vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar av tillgångar

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 4,8% visar att det fortfarande finns efterfrågan på företagets tjänster
  • Vinstmarginalen på 8,8% klassificeras som stabil trots den kraftiga nedgången, vilket indikerar att verksamheten fortfarande är lönsam
  • Soliditeten på 54,2% ger fortfarande en viss buffert mot ekonomiska nedgångar