8 250 000 SEK
Omsättning
▼ 5,4%
1 314 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 20,7%
50,3%
Soliditet
Mycket God
15,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 951 340 SEK
Skulder:-1 802 693 SEK
Substansvärde:1 364 649 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med minskad omsättning men förbättrad lönsamhet. Trots att omsättningen sjönk med 5,3% till 8,3 miljoner SEK, ökade resultatet med 20,7% till 1,3 miljoner SEK, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder eller förbättrad kostnadskontroll. Soliditeten på 50,3% är stark och eget kapital växer, men minskande tillgångar kan tyda på avveckling eller försäljning av tillgångar. Företaget verkar genomgå en omstrukturering där fokus ligger på lönsamhet snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget driver och utvecklar en golfanläggning samt ger service till golfklubben och dess medlemmar. Som ett helägt dotterbolag till Årsta Farming & Construction AB är det en specialiserad verksamhet inom golfbranschen med fokus på medlemservice och produktutveckling. Etablerat 2007 är detta ett mogenföretag med över 15 års verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 1 089 000 SEK till 1 314 000 SEK, en ökning med 225 000 SEK (+20,7%). Denna förbättring trots lägre omsättning visar på förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 50,3% är mycket stark och ligger långt över branschgenomsnitt. Detta ger företaget god kreditvärdighet och buffert mot oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 265 707 SEK till 1 364 649 SEK, en tillväxt på 98 942 SEK (+7,8%). Denna ökning kommer främst från årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 715 839 SEK till 8 327 033 SEK, en nedgång på 388 806 SEK (-5,3%). Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre besökare eller prissänkningar inom golfverksamheten.

Huvudrisker

  • Minskande omsättning på 388 806 SEK kan indikera strukturella utmaningar i golfbranschen eller minskad efterfrågan
  • Tillgångarna minskade med 235 152 SEK till 3 951 340 SEK, vilket kan tyda på avveckling av verksamhetskapacitet
  • Långsiktig omsättningsnedgång kan utmana företagets möjlighet att investera i anläggningsunderhåll och utveckling

Möjligheter

  • Företaget har bevisat förmåga att öka lönsamheten trots lägre omsättning genom förbättrad effektivitet
  • Stark soliditet på 50,3% ger goda förutsättningar för framtida investeringar eller expansion
  • Hög vinstmarginal på 15,8% visar att verksamheten är lönsam och kan generera avkastning på investeringar