4 586 481 SEK
Omsättning
▲ 7,2%
-189 479 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 28,6%
34%
Soliditet
God
−4,1%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 260 145 SEK
Skulder:-831 564 SEK
Substansvärde:428 581 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva trender och utmaningar. Omsättningen har ökat med 7,2% till 4,6 miljoner SEK och förlusten har minskat med 28,6%, vilket indikerar en förbättrad operativ effektivitet. Tillgångarna har vuxit med 14,5%, vilket tyder på investeringar. Trots detta går företaget fortfarande med förlust, och det egna kapitalet har minskat på grund av de negativa resultaten. Företaget befinner sig i en omställningsfas där det arbetar mot lönsamhet men ännu inte nått dit.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom förädling av trä, inklusive klyvning, ströning/avströning och hyvling. Det är ett etablerat företag som registrerades 2012, vilket innebär att det har en befintlig verksamhet och kundbas. Branschen är kapitalintensiv och känslig för råvarupriser och efterfrågan på träprodukter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 265 292 SEK till en förlust på 189 479 SEK, en minskning av förlusten med 75 813 SEK eller 28,6%. Trots förbättring är det fortfarande negativt, vilket påverkar det egna kapitalet.

Soliditet: Soliditeten på 34,0% är acceptabel och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med en del eget kapital. Det ger viss buffert mot obetalda skulder, men den sjunkande trenden i eget kapital är en varningssignal.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 448 060 SEK till 428 581 SEK, en nedgång på 19 479 SEK eller 4,3%. Minskningen beror direkt på den negativa vinsten, vilket försvagar företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 291 006 SEK till 4 586 481 SEK, en tillväxt på 295 475 SEK eller 7,2%. Detta visar en positiv försäljningsutveckling och starkare marknadsposition.

Huvudrisker

  • Fortsatt förlust på 189 479 SEK utgör en existentiell risk om den inte vänds, eftersom det urholkar det egna kapitalet.
  • Minskande eget kapital på 4,3% begränsar företagets möjligheter att investera och ta lån.
  • Negativ vinstmarginal på -4,1% indikerar att kostnaderna är för höga i förhållande till intäkterna, vilket kräver effektiviseringar.

Möjligheter

  • Omsättningstillväxt på 7,2% visar att företaget kan öka intäkterna, vilket är en grund för framtida lönsamhet.
  • Förbättrat resultat med 28,6% minskad förlust tyder på att företaget är på väg mot break-even eller vinst.
  • Tillgångstillväxt på 14,5% till 1 260 145 SEK indikerar investeringar i maskiner eller lager som kan öka kapaciteten och effektiviteten.