50 260 263 SEK
Omsättning
▼ 3,9%
3 040 394 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 1,3%
35,7%
Soliditet
God
5,9%
Vinstmarginal
Stabil
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-21

Substansvärdering

Tillgångar:9 724 585 SEK
Skulder:-6 088 256 SEK
Substansvärde:2 822 485 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil kärnverksamhet med positivt resultat och acceptabel soliditet, men befinner sig i en tydlig nedgångsfas med kraftiga minskningar i eget kapital och tillgångar. Den marginella försämringen i omsättning och resultat är mindre alarmerande än den dramatiska kapitalförlusten på 44%, vilket tyder på att en betydande händelse eller omstrukturering har ägt rum under året. Trots de negativa trenderna upprätthåller bolaget en stabil vinstmarginal på 5,9%, vilket indikerar att den operativa verksamheten fortfarande är lönsam.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett tillverkningsföretag som specialiserat sig på valsar av kulor och stång, verksamt sedan 2016. Som tillverkningsföretag kräver denna typ av verksamhet vanligtvis betydande investeringar i maskiner och lager, vilket förklarar de relativt höga tillgångsvärdena. Den stabila vinstmarginalen på 5,9% är typisk för ett etablerat tillverkningsföretag i denna bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade från 3 080 263 SEK till 3 040 394 SEK, en nedgång på 39 869 SEK eller -1,3%. Den minimala resultatförsämringen trots lägre omsättning indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 35,7% är acceptabel för ett tillverkningsföretag och visar att bolaget fortfarande har en balanserad kapitalstruktur trots den kraftiga kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital minskade dramatiskt från 5 055 756 SEK till 2 822 485 SEK, en minskning på 2 233 271 SEK eller -44,2%. Denna kraftiga nedgång, som är betydligt större än årets resultat, tyder på att bolaget har genomfört en stor utdelning eller andra kapitalförändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 52 385 271 SEK till 51 610 072 SEK, en nedgång på 775 199 SEK eller -3,9%. Denna marginella minskning tyder på en stabil kundbas men visar på utmaningar i att växa försäljningen.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 2 233 271 SEK på ett år utgör en betydande risk för företagets finansiella stabilitet
  • Tillgångarna har minskat med 4 611 826 SEK från 14 336 411 SEK till 9 724 585 SEK, vilket kan indikera nedskärningar i verksamheten
  • Alla nyckeltal visar negativ utveckling vilket skapar osäkerhet om företagets framtida tillväxtpotential

Möjligheter

  • Stabil vinstmarginal på 5,9% visar att kärnverksamheten förblir lönsam trots utmaningar
  • Företaget har fortfarande en omsättning på över 51 miljoner SEK vilket indikerar en etablerad kundbas
  • Acceptabel soliditet på 35,7% ger utrymme för eventuella framtida investeringar eller finansieringsbehov