1 061 000 SEK
Omsättning
▼ 29,1%
194 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 82%
73,4%
Soliditet
Mycket God
18,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 413 362 SEK
Skulder:-376 326 SEK
Substansvärde:1 037 036 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Omsättningen har sjunkit med mer än 30 % då verksamheten har förändrats.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Omsättningen har sjunkit med mer än 30% på grund av förändringar i verksamheten

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i rörelseresultatet men samtidigt starka balansräkningsnyckeltal. Den kraftiga omsättningsminskningen på 29.1% och resultatnedgången på 82.0% indikerar betydande operativa svårigheter, troligen kopplade till den förändrade verksamheten. Trots detta uppvisar företaget en mycket stark soliditet på 73.4% och har lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar, vilket visar på god finansiell styrka och kapacitet att hantera den nuvarande nedgången.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver ridverksamhet inklusive ridläger, ridskola, turridning samt försäljning av hästar. Denna typ av verksamhet är ofta säsongsbetonad och känslig för konjunktursvängningar och förändringar i fritidsvanor. Den nämnda verksamhetsförändringen kan förklara delar av den kraftiga omsättningsminskningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 080 000 SEK till 194 000 SEK, en minskning med 886 000 SEK eller 82.0%. Trots den kraftiga nedgången är företaget fortfarande vinstgivande med en hög vinstmarginal på 18.3%.

Soliditet: Soliditeten på 73.4% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Detta indikerar mycket låg belåningsgrad och god förmåga att absorbera förluster utan att äventyra företagets existens.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 882 069 SEK till 1 037 036 SEK, en tillväxt på 154 967 SEK eller 17.6%. Denna ökning beror troligen på att vinsten har tillförts det egna kapitalet trots den kraftiga resultatminskningen.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk från 1 500 111 SEK till 1 065 026 SEK, en minskning med 435 085 SEK eller 29.1%. Denna betydande nedgång indikerar en strukturell förändring i verksamheten snarare än en tillfällig svacka.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig omsättningsminskning på 29.1% kan hota lönsamheten på sikt
  • Dramatisk resultatnedgång på 82.0% visar sårbarhet i verksamhetsmodellen
  • Verksamhetsförändringarna har inte lyckats kompensera för förlorad omsättning

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 73.4% ger god finansiell buffert för omställning
  • Fortfarande vinstgivande verksamhet med 18.3% vinstmarginal trots utmaningar
  • Tillgångstillväxt på 10.1% visar att företaget fortsätter investera i verksamheten
  • Eget kapital ökade med 17.6% vilket stärker balansräkningen ytterligare

Trendanalys

Företaget befinner sig i en omställningsfas med tydliga negativa trender i rörelse (omsättning -29.1%, resultat -82.0%) men positiva trender i balansräkning (eget kapital +17.6%, tillgångar +10.1%). Den extremt höga soliditeten ger goda förutsättningar för att klara omställningen, men företaget måste adressera den kraftiga omsättningsnedgången för att återgå till en mer hållbar lönsamhetsnivå.