4 449 000 SEK
Omsättning
▼ 11,6%
491 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 61,5%
76,7%
Soliditet
Mycket God
11%
Vinstmarginal
Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-22

Substansvärdering

Tillgångar:3 336 499 SEK
Skulder:-778 361 SEK
Substansvärde:2 558 138 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig försämring i samtliga finansiella nyckeltal under 2023, vilket indikerar en utmanande period. Trots att företaget fortfarande är lönsamt och har hög soliditet, har både omsättning och resultat minskat kraftigt. Den drastiska resultatnedgången på 61,5% är särskilt anmärkningsvärd och tyder på att företaget antingen har drabbats av minskad efterfrågan, högre kostnader eller både och. Den höga soliditeten ger dock en viss finansiell buffert att hantera denna nedgång.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat elinstallations- och reparationsföretag som har varit verksamt sedan 2010. Denna typ av verksamhet är ofta konjunkturkänslig och påverkas av bygg- och renoveringsaktiviteter i samhället. Företagets siffror visar att det är ett litet till medelstort företag inom sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 276 000 SEK till 491 000 SEK, en minskning på 785 000 SEK eller 61,5%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 76,7% är mycket hög och visar att företaget i stor utsträckning finansieras med eget kapital. Detta ger en stark finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare, vilket är en stor styrka trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 2 668 192 SEK till 2 558 138 SEK, en nedgång på 110 054 SEK. Denna minskning beror huvudsakligen på det lägre årets resultat, vilket direkt påverkar eget kapital.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 045 838 SEK till 4 449 179 SEK, en nedgång på 596 659 SEK eller 11,6%. Detta indikerar en minskad verksamhetsvolym eller färre genomförda projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 785 000 SEK eller 61,5% som hotar lönsamheten på sikt.
  • Minskad omsättning på 596 659 SEK vilket kan tyda på förlorade kunder, minskad efterfrågan eller konkurrenspress.
  • Nedåtgående trender i alla finansiella nyckeltal (omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar) skapar en negativ momentum.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 76,7% ger ett starkt skydd mot obetalda räkningar och oförutsedda händelser.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 11,0% som klassificeras som hög, vilket visar att kärnverksamheten kan generera vinst.
  • Som ett etablerat företag sedan 2010 har det bevisad existens och erfarenhet att använda sig av för att vända trenden.