463 000 SEK
Omsättning
▲ 8,4%
176 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 23,1%
40%
Soliditet
Mycket God
36,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 336 682 SEK
Skulder:-1 398 845 SEK
Substansvärde:937 837 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och förbättrad lönsamhet med hög vinstmarginal på 36,9% och en betydande resultattillväxt på 23,1%. Trots en liten minskning av tillgångarna har företaget ökat både omsättning och eget kapital avsevärt. Den höga soliditeten på 40% indikerar ett stabilt finansiellt läge med låg belåning. Övergripande bedöms företaget befinna sig i en positiv tillväxtfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom uthyrning av fastigheter och personal samt försäljning av ved. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen, särskilt inom fastighetsuthyrning som ofta har låga rörliga kostnader och goda marginaler.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 143 000 SEK till 176 000 SEK, en ökning med 33 000 SEK eller 23,1%, vilket indikerar effektivare kostnadskontroll eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 40,0% är mycket god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 798 802 SEK till 937 837 SEK, en tillväxt på 139 035 SEK eller 17,4%, vilket främst beror på att årets vinst har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 426 819 SEK till 476 417 SEK, en tillväxt på 8,4% som visar på en positiv utveckling i försäljning eller uthyrningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 1,6% från 2 375 692 SEK till 2 336 682 SEK vilket kan indikera avyttringar eller nedskrivningar som behöver övervakas
  • Företagets verksamhet är relativt liten med en omsättning under 500 000 SEK vilket gör det känsligt för plötsliga förändringar i marknaden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 36,9% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stadig tillväxt i både omsättning (+8,4%) och resultat (+23,1%) visar på en positiv utvecklingstrend
  • Eget kapital ökade med 139 035 SEK till 937 837 SEK vilket stärker företagets finansiella grund