1 019 998 SEK
Omsättning
▲ 70%
1 060 671 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 857,2%
69,4%
Soliditet
Mycket God
104%
Vinstmarginal
Artificiell
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 765 479 SEK
Skulder:-485 073 SEK
Substansvärde:1 015 406 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med en omsättningstillväxt på 70 % och en resultattillväxt på över 857 %. Den artificiella vinstmarginalen på 104 % indikerar dock att resultatet inte enbart härrör från den operativa verksamheten, utan troligtvis från finansiella transaktioner som försäljning av tillgångar eller värdepapper. Den höga soliditeten på 69,4 % ger ett stabilt fundament, men den minimala tillgångstillväxten på 1,5 % tyder på att företaget kan ha omstrukturerat sin balansräkning.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett holdingbolag som äger och förvaltar aktier och värdepapper samt bedriver byggnadsverksamhet. Den dubbla verksamhetsprofilen innebär att resultatet kan komma från två helt olika källor: antingen den operativa byggverksamheten eller från finansiella investeringar och försäljningar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet vände från en förlust på -140 085 SEK till en vinst på 1 060 671 SEK, en positiv förändring på 1 200 756 SEK. Den artificiella vinstmarginalen på 104,0 % (där vinsten är större än omsättningen) avslöjar att en betydande del av detta resultat med säkerhet härrör från icke-operativa poster, såsom vinst på försäljning av värdepapper eller fastigheter.

Soliditet: En soliditet på 69,4 % är mycket stark och visar att större delen av företagets tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 883 663 SEK till 1 015 406 SEK, en tillväxt på 131 743 SEK eller 14,9 %. Denna ökning är direkt kopplad till årets starka resultat, vilket har stärkt företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 600 000 SEK till 1 019 998 SEK, en tillväxt på 419 998 SEK eller 70,0 %. Detta tyder på en betydande ökning av den operativa verksamheten, sannolikt inom byggsektorn.

Huvudrisker

  • Den artificiella vinstmarginalen skapar en osäkerhet kring huruvida den starka lönsamheten är hållbar och repeterbar eller en engångshändelse.
  • Den mycket låga tillväxten på totala tillgångar (endast 26 418 SEK) kan tyda på att företaget har sålt av betydande tillgångar för att generera det höga resultatet, vilket potentiellt kan begränsa framtida intäktspotential.
  • Företagets beroende av två helt olika verksamhetsområden (förvaltning och bygg) introducerar risker från två skiftande marknader, såsom börsvolatilitet och konjunktursvängningar i byggbranschen.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 69,4 % ger utrymme för att ta på sig lån till fördelaktiga villkor för att investera och expandera verksamheten, särskilt inom byggsektorn.
  • Den starka omsättningstillväxten på 70 % visar på en efterfrågan på företagets operativa verksamhet och en potentiell möjlighet att bygga ut denna verksamhetsgren.
  • Företagets modell att kombinera en stabil förvaltningsverksamhet med en cyklisk byggverksamhet kan ge en diversifierad intäktsström över tid.

Trendanalys

Alla tillgängliga trender pekar på en tydlig FÖRBÄTTRING: omsättning (+70,0 %), resultat (+857,2 %), eget kapital (+14,9 %) och tillgångar (+1,5 %). Den övergripande trenden är mycket positiv, men den drivs av en kombination av en stark operativ tillväxt och en sannolikt icke-repeterbar finansiell händelse.